Галузь культури
Органом управління у сфері культури в Тульчинській міській територіальній громаді є відділ культури, туризму та охорони культурної спадщини Тульчинської міської ради. Контактні дані: 23600 м. Тульчин, вул. Миколи Леонтовича,1, e-mail: viddilcultoms@gmail.com.
На території Тульчинської територіальної громади функціонують 55 закладів культури:
- 4 музеї (Тульчинський краєзнавчий музей з відділами (Музей-квартира М.Д.Леонтовича та Музей «Героїв Чорнобиля»), Художній музей ім.Т.Г. Шевченка, Музей історії села Тиманівка, Музей О.В.Суворова (закритий для відвідувачів з 24.02.2022 року);
- 3 дитячі музичні школи (Тульчинська ДМШ, Кирнасівська ДМШ, Тиманівська ДМШ);
- 25 бібліотек (Публічна бібліотека та 24 сільські бібліотеки-філії);
- 23 заклади клубного типу (Центр культури і дозвілля та 22 філії).
4 заклади культури перебувають на етапі ліквідації:
- КУ «Тульчинська районна централізована бібліотечна система» (отримано лист-погодження від 09.07.2021 року №7914/43.2 щодо ліквідації від Міністерства культури та інформаційної політики України);
- КЗ «Тульчинський районний будинок культури Тульчинської районної ради» (отримано лист-погодження від 05.07.2021 року №7635/4.10.9 щодо ліквідації від Міністерства культури та інформаційної політики України);
- Тульчинська дитяча районна бібліотека. Тульчинська районна дитяча бібліотека не є окремою юридичною особою та не має власного статуту. Факти того, що Тульчинська районна дитяча бібліотека за період її функціонування була окремою юридичною особою відсутні. Фактично, Тульчинська районна дитяча бібліотека завжди була одним з відділів обслуговування читачів комунальної установи «Тульчинська районна централізована бібліотечна система», але була внесена до базової мережі закладів культури як окрема бібліотека.
- Маяківська сільська бібліотека, ще перебуваючи в комунальній власності Тульчинської районної ради (входила до складу Тульчинської централізованої бібліотечної системи), функціонувала в орендованому приміщенні, яке знаходилося на балансі Тульчинської районної ради. З кінця 2019 року, у зв’язку з аварійністю вищевказаного приміщення Маяківська сільська бібліотека перестала обслуговувати користувачів. Приміщення для перенесення Маяківської сільської бібліотеки в с.Маяки відсутнє. З 17 грудня 2020 року, коли було створено КЗ «Публічна бібліотека Тульчинської міської ради Вінницької області» жителі с. Маяки обслуговуються бібліотекою прилеглого села Журавлівка, у бібліотечному пункті с. Маяки та нестаціонарною формою обслуговування у форматі «книгоношення».
ЗАКЛАДИ КУЛЬТУРИ КЛУБНОГО ТИПУ
Реалізацію державної політики в галузі культури по забезпеченню організації змістовного дозвілля різних вікових категорій населення громади у 2023 році здійснювали 23заклади культури клубного типу, а саме КЗ «Центр культури і дозвілля Тульчинської міської ради» та 22 філії.
Рішенням 2 сесії Тульчинської міської ради 8 скликання від 17.12.2020 року №71 «Про створення комунального закладу «Центр культури і дозвілля Тульчинської міської ради Вінницької області» було створено комунальний заклад «Центр культури і дозвілля Тульчинської міської ради Вінницької області» зі статутом юридичної особи з відповідними відокремленими філіями з 01.01.2021 року та затверджено Статут комунального закладу «Центр культури і дозвілля Тульчинської міської ради Вінницької області».
Комунальний заклад «Центр культури і дозвілля Тульчинської міської ради Вінницької області» зареєстрований та функціонує за тією ж адресою, що і комунальний заклад «Тульчинський районний будинок культури Тульчинської районної ради» (Вінницька область, м. Тульчин, вул. Миколи Леонтовича, 62), використовуючи матеріально-технічну базу Тульчинського районного будинку культури Тульчинської районної ради.
КЗ «Тульчинський районний будинок культури Тульчинської районної ради» перебуває на етапі ліквідації (отримано лист-погодження від 05.07.2021 року №7635/4.10.9 щодо ліквідації від Міністерства культури та інформаційної політики України).
Клубні формування різноманіття форм культурно-дозвіллєвого обслуговування та розвиток творчих здібностей жителів громади
Протягом звітного періоду у закладах культури працювали 129 клубних формувань, 1507 учасників.
З них: 18 хореографічного жанру, 12 музичного жанру, 39 театрального жанру, 41вокально-хорового жанру, 5 фольклорних, 5 декоративно-прикладної творчості, 2 образотворчих гуртка, 1 кіностудія, 6любительських об’єднань та клубів за інтересом. У Тульчинській громаді працювали 10 «народних» та 7 «зразкових» колективів:12 при ЦКД, 4 при сільських філіях ЦКД та 1 при ДМШ.
У 2024 році 3 аматорські колективи із званням «народний» пройшли атестацію на підтвердження звання. Народна аматорська хорова капела стала лауреатом Всеукраїнської мистецької премії ім. М.Д. Леонтовича у номінації «Аматорські хорові колективи».
Керівник зразкового аматорського театру «Котигорошко» Л.Маслова неодноразово нагороджувалась дипломами за дитячу авторську драматургію.
У 2024 році Л.Маслова отримала диплом лауреата Міжнародної літературно – мистецької премії ім. Григорія Сковороди та отримала обласну премію «Мистецька Вінниччина» ставши лауреатом в номінації «Театральне мистецтво».
За звітний період закладами культури «Центру культури і дозвілля» було проведено 1311культурно-масових заходи, які відвідали91310осіб.
В період,коли в Україні йде війна, перед закладами культури постають першочергові завдання: проведення державних свят та різнопланових заходів, які сприяють формуванню духовних цінностей, розвивають почуття патріотизму, національної свідомості, любові до українського народу, його історії, української держави, рідної землі, гордості за минуле і сучасне.
Упродовж 2024 року Центром культури і дозвілля проведено ряд заходів: мітинг та покладання квітів до Дня пам'яті Героїв Крут, літературно-музична композиція до Дня Героїв Небесної Сотні та участь у Всесвітній тихій акції «Ангели пам’яті», інформаційно-мистецька година до Дня Соборності України «Соборна. Вільна. Неподільна», інформаційна година до Дня пам'яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, акція до Дня вшанування пам’яті дітей, які загинули в наслідок збройної агресії рф проти України,мітинг-реквієм до Дня пам’яті захисників України.
Працівники закладів культури беруть участь в організації та проведенні церемоній прощання з загиблими земляками - захисниками України: написання сценаріїв, озвучення, оформлення місця для проведення церемоній. Проведено 39 церемоній поховання загиблих захисників.
Протягом 2024 року було проведено працівниками культури закладів клубного типу проведено27 культурно-мистецьких благодійних заходів на підтримку ЗСУ.
Уже традиційно 9 березня до 210-ї річниці з Дня народження Т.Г.Шевченка відбувся літературний флешмоб «Читаємо Кобзаря»,вякому взяли участь працівники закладів культури громади, студенти Тульчинського фахового коледжу культури, працівники Тульчинської міської ради. Присутні вшанували пам'ять Великого Кобзаря покладанням квітів до його пам’ятника.
Всесвітній день вишиванки - свято, яке покликане сприяти єдності і культурному відродженню всього українського народу. За участі працівників сільських філій було проведено челендж «Одягни вишиванку, країно моя!».
9 травня в Україні відзначається День Європи, «Україна – це Європа» під такою назвою пройшла благодійна мистецька акція у м.Тульчин. Учасники заходу розповідали про Європейський Союз, культурні та творчі ініціативи, підтримку європейської інтеграції. У руках присутніх поряд з Прапорами України майоріли Прапори Євросоюзу.
Культурно-мистецькі програми пройшли до Дня Конституції України, Дня Державності України, до Дня прапора,Дня Гідності та Свободи, Дня пам’яті жертв Голодоморів, у День Незалежності України глядачів запросили на урочистості та тематичний концерт «Моя незламна Україна».
У березні до Всесвітнього дня поезії відбулася зустріч у «Літературній вітальні» з поетесою Марією Ясаковою. Присутні ознайомилися з творчим шляхом поетеси, звучала прекрасна поезія автора у виконанні учасників зразкового аматорського театру «Котигорошко» та учасників літературно-мистецького об’єднання «Оберіг».
День міста це особливе свято для жителів громади. Привітати всіх з цим святом до м. Тульчина завітав Вінницький обласний академячний український музично-драматичний театр ім. М.К.Садовського з виставою «KVITKA».
Відбулася благодійна культурно-мистецька акція «Тульчинщино, ти зоряна моя!» за участі творчих колективів громади та церемонія відзначення талановитих та обдарованих дітей галузі культури громади.
1 жовтня відбувся тематичний благодійний концерт до Дня захисника та захисниць України «Вам дякує за подвиг Україна» за участі військових, учасників бойових дій.
Уже стали традиційними організація кінопоказів у глядацькій залі «Центру культури і дозвілля». 2 травня жителів громади відвідали благодійну презентацію та прем’єрний показ фільму «Ядерне чаювання» народної аматорської кіностудії «Поділля». У 2024 році фільм взяв участь у Міжнародному кіноконкурс OnirosFilmAvards, Нью-Йорк, США та був визнаний кращим у номінації «Трилер» 1 місце.
29 травня відбувся благодійний кінопоказ оскароносного фільму «20 днів у Маріуполі». Фільм презентував Євген Тузов - організатор та комендант найбільшого сховища в окупованому Маріуполі. Перед початком кінопоказу відвідувачі змогли перегляну фотовиставку, на світлинах якої назавжди закарбувалися перші дні війни.
Виставкова діяльність
У 2024 році 122виставки проведено закладами культури КЗ ЦКД. Виставки оформлювались до державних, народознавчих свят, проводились персональні виставки художників.
Кращі вироби майстрів з образотворчого та декоративно- прикладного мистецтва були представлені на обласних виставках, виставках Тульчинської громади:
- до Дня Соборності України підготовлена виставка картин «Україна - єдина країна»місцевого художника, члена Національної спілки України Сергія Ткачука;
- виставка декоративно-прикладного мистецтва «Вишиванка - код нації» до Дня Вишиванки;
- до Дня Незалежності України виставка декоративно-прикладного мистецтва «Країна моя - Україна». Виставкова експозиція складалася з експонатів кращих майстрів. Були представлені керамічні вироби Івана Гончара, Олексія Луцишина, Світлани та Сергія Погонців (с.Крищинці), вироби з соломи Василя Кішика (с.Крищинці), ляльки-мотанки із злакових культур, дідухи, обжинкові квітки Антоніни Мороз (с.Маньківка);
- до Дня працівників культури та аматорів народного мистецтва тематична виставка «Світ живопису, натхненний музикою» картини учнів художнього відділу Тульчинської дитячої музичної школи;
- обласна виставка образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва «Різдвяне диво»;
- обласна виставка народного мистецтва «Великодня писанка»;
- обласна виставка народного мистецтва «З Україною в серці» до 33-ї незалежності України.
Проведені майстер-класи:
-з писанкарства;
-з виготовлення паперових ангелів «Ангели пам’яті»;
-з виготовлення різдвяного павука.
Робота з дітьми та молоддю
У період воєнного стану зросла кількість внутрішньо переселених осіб, серед яких велика кількість дітей. Дати дітям змогу адаптуватися до нових умов життя, забути пережиті жахи війни - головне завдання для керівників аматорських колективів та організаторів культурно-масових заходів.
Окрім того,діяльність закладів культури спрямована на піднесення культури і духовності молодого покоління, утвердження здорового способу життя, розвитку творчих здібностей.
Зразковий аматорський театр «Котигорошко» показав 7 дитячих вистав:
«Святкова мандрівка», «Слава Синьозлаті», «Рятуймо планету». Свою театральну майстерність юні глядачі демонстрували в Тульчинській, Шпиківській та Тростянецькій громадах.
Зразковий аматорський музичний театр «Росинка» завітав з концертними програмами «Ми діти твої, Україно», «Світла весна», «Світло Великодня», «Найрідніші у світі для нас матері» до навчальних закладів громади.
27 квітня до Всесвітнього дня танцю, у ЦКД зібралися справжні поціновувачі хореографічного мистецтва - учасники хореографічних колективів та глядачі. Уже традиційним стало проведення фестивальної програми «Танцювальна планета», присвяченої Міжнародному дню танцю, участь у якому взяли участь 15 колективів (380 учасників).
Діти особливо полюбляють свята різдвяно-новорічного циклу. До Дня Святого Миколая глядачів запросили на театралізовану концертну програму «Прийди Святий Миколай!», а різдвяний настрій дарували глядачам творчі колективи громади у концертній програмі «Ми вітаємо з Різдвом!».І уже традиційно, в період різдвяно-новорічних свят творчі колективи віншували жителів громади зі святами.
15 грудня 2024 року до 147- річниці від Дня народження Миколи Леонтовича відбувся традиційний фестиваль дитячої художньої творчості «Дударик». Учасники змагалися у трьох жанрах: вокально-хоровому, хореографічному та художньому читанні. У фестивалі взяли участь 86 осіб, виступи яких оцінювало компетентне журі, до складу якого ввійшли керівники народних та зразкових колективів КЗ ЦКД, викладачі Тульчинського фахового коледжу культури, Тульчинської ДМШ.
Для дітей та підлітків упродовж року при клубних закладах громади працювало 68 клубних формувань, провідними з яких є: зразковий аматорський танцювальний колектив «Променистий», зразковий аматорський ансамбль гітаристів «Новий день», зразковий аматорський танцювальний колектив «Вітерець», зразковий аматорський танцювальний «Сюрприз», зразковий аматорський ансамбль спортивного бального танцю «Сузір’я», зразковий аматорський театр «Котигорошко», зразковий аматорський музичний театр «Росинка».
Участь в обласних, Всеукраїнських та Міжнародних заходах та фестивалях:
- Міжнародний кіноконкурс OnirosFilmAvards (номінація «Трилер») 1 місце (онлайн) Нью-Йорк, США;
- Міжнародний фестиваль-конкурс «Салют – Карпати– Буковель» 1 місце;
- Міжнародний фестиваль талантів «INFINITY FEST» м.Вінниця 1та2 місце;
- Міжнародний фестиваль-конкурс «WinterFairuTale» м.Вінниця 1 місце;
- Міжнародна літературно-мистецька премія ім. Григорія Сковороди, лауреат в номінації «Дитяча драматургія»;
- Всеукраїнський фестиваль-конкурс хореографічного мистецтва «Тенденція» м.Вінниця 1 та 2 місця;
- Всеукраїнський багатожанровий фестиваль «Шкварочка» м.Очаків, 2 місце (онлайн);
-Всеукраїнський двотуровий багатожанровий фестиваль-конкурс «Талановиті, вільні, незалежні» м. Одеса, 1 місце (онлайн);
- Всеукраїнська мистецька премія ім. М.Д. Леонтовича (лауреати);
- Всеукраїнський багатожанровий фестиваль-конкурс «Високий замок» м.Львів 1 премія (онлайн);
- обласний фестиваль українського танцю «Dance Поділля» м.Тульчин;
- II обласний фестиваль великодніх гаївок «Веснянки співаємо - Перемогу закликаємо» (онлайн);
- обласний фестиваль хореографічного мистецтва ім. В.І.Рум’янцева м. Вінниця;
- обласний конкурс читців «Кобзар і Україна» м.Тульчин;
- II обласний мистецький проект «Колосок до колоска» (Золото обжинкової квітки);
- обласний мистецький проєкт «Співає Поділля Леонтовича»;
- обласна премія «Мистецька Вінниччина» (переможці);
- обласний онлайн фестиваль колядок та щедрівок «Різдвяне диво»;
- регіональний фестиваль «Мамалига vsБанош» с. Студене.
Матеріально-технічне забезпечення закладів культури клубного типу
КЗ «Центр культури і дозвілля» Тульчинської міської ради з філіями має 167 дозвіллєвих об’єктів: глядацькі зали–26, танцювальні зали – 21,спортивні об’єкти – 7, вітальні-світлиці – 16, інші – 97.
Заклади «Центру культури і дозвілля» оснащені: 17 комп’ютерами, 8 одиницями копіювально-розмножувальної техніки, 19 комплектами звукового обладнання, 3 світлового обладнання, відео проектори, фотоапарати 2.
У 2024 році було проведено поточні ремонти закладів культури клубного типу на суму 35,0 тис.грн, а саме:
-
- поточний ремонт покрівлі сільського клубу с. Одаї;
- поточний ремонт покрівлі будинку культури №2 с.Подільське.
В звітному періоді здійснено придбання на суму32,5 тис.грн:
-
- 2 комп’ютери;
- бензинові та мережеві тримери для скошування трави (4шт);
- тепловентилятори (2 шт);
В підвальному приміщенні «Центру культури і дозвілля» облаштовано найпростіше укриття, яке використовується під час повітряної тривоги як працівниками і учасниками творчих колективів, так і відвідувачами закладу культури.
В підвальному приміщенні філії КЗ «Центр культури і дозвілля» Будинку культури с. Білоусівка розташоване протирадіаційне укриття.
Платні послуги в закладах культури клубного типу
Надання платних послуг на суму 187,4 тис. грн., з них :
-
- оренда –136,1 тис. грн.;
- благодійні внески –51,3 тис.грн.
Проблемні питання роботи закладів культури клубного типу
- створення належної матеріально-технічної бази у закладах культури;
- підключення до мережі Інтернет;
- переведення працівників закладів культури клубного типу на повний посадовий оклад.
МУЗЕЙНІ ЗАКЛАДИ
ТУЛЬЧИНСЬКИЙ КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ
Робота Тульчинського краєзнавчого музею та його відділів Музею- квартири Миколи Леонтовича, музею Героїв Чорнобиля у 2024 році проводилась згідно плану роботи по основних напрямках музейної діяльності і була спрямована на вирішення першочергових завдань щодо повноцінного функціонування музею по збереженню та популяризації історико-культурної спадщини українського народу.
Екскурсійна робота
У звітному періоді Тульчинський краєзнавчий музей (в тому числі, Музей-квартиру М.Д.Леонтовича, Музей Героїв Чорнобиля), враховуючи проведення екскурсій, виставок, майстер-класів, тематичних заходів відвідали 5353 осіб, із них дорослих - 3605, дітей – 1748; проведено 206 екскурсій.
Науково-дослідницька та експозиційна робота
Результатом науково-дослідницької роботи музею в 2024 році стала підготовка15 наукових публікацій, які доповнили науковий архівний фонд музею, публікувались в пресі, в соцмережах та висвітлювались по місцевому радіомовленню. Було підготовлено 12 виступів по місцевому радіомовленню.
Музеєм започатковано науково-пошукові експедиції під назвою «Історія починається з особистості» по вивченню цікавих особистостей краю.
Упродовж 2024 року науковими співробітниками музею було підготовлено 7 історико-рефератних довідок, написана лекція «Голодомор 1932-1933 років на Поділлі», здана до наукового архіву музею науково-дослідницька робота «Педагогічна діяльність Миколи Леонтовича», ТЕПи до експозицій «Багатонаціональний Тульчин» та «Голодомор 1932-1933 роки».
У краєзнавчому музеї була проведена конференція «Історичні постаті міста Тульчина» за участю краєзнавців.
Виставкова діяльність музею
Діяльність музею була спрямована на популяризацію музейних колекцій, ознайомлення відвідувачів з творчими особистостями краю та їх творчою діяльністю.
У звітному періоді науковими співробітниками Тульчинського краєзнавчого музею оформлено та презентовано 15 виставок:«Урбаністичні акварелі» (персональна художня виставка художника А. Пелешко), «Безсмертний як народ» (виставка із фондів музею до 210 – ї річниці від дня народження Тараса Шевченка), «Дякую тобі, батьку» виставка - портрет чоловіка (до Дня батька), «Мати Берегиня роду» виставка - портрет жінки (до Дня матері), «Вони визволяли Тульчин» виставка світлин (до 80-річчя визволення міста Тульчина), «Барви життя» (персональна художня виставка художника В. Гаврилюка), «Все буде Україна» (виставка декоративно-прикладного мистецтва до Дня Незалежності України), «Рідне місто моє Тульчин» (виставка художніх картин із фондів музею та місцевих художників до Дня народження міста Тульчина), «Це – Україна» (виставка художніх картин художника Василя Фіголя),«Історії міста Тульчина у світлинах» (до 417 річниці заснування міста Тульчина), «Природи рідної краса» (виставка художніх картин художника С. Ткачука), «Музичні збірки родини Леонтовичів» (виставка до Дня народження композитора Миколи Леонтовича), «Музичні збірки відомих композиторів», «Музейні колекції 2024 рік» (виставка із фондів Музею-квартириМ.Д.Леонтовича), «Різдвяний передзвін» (картини учнів художньої школи).
Науково-освітня робота музею
Основною метою науково-освітньої діяльності музею є комунікативна функція, яка передбачає діалог між суспільством та музеєм. Основний напрямок роботи музею сьогодні – виховання в громадян національної гідності, свободи, пропаганда нашої української історії, її величних особистостей.
Серед основних музейних заходів: мистецька благодійна акція «Мистецтво проти війни», засідання клубу «Патріот» до Дня пам’яті жертв голодоморів, засідання клубу «Юний краєзнавець» на тему «Обірвана пісня Подільського Орфея», до 210-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка тематичний захід «Безсмертний, як народ», зустріч з майстринею писанкаркою С.Малою, уроки мужності «Пам'яті захисників України» та до Дня Захисників і Захисниць України та Дня Українського козацтва, «Мистецький дворик» до Дня художника України, до 147-ї річниці від дня народження Миколи Леонтовичапредставлена літературно-музична композиція «Він з піснею родився».
Фондова робота
Важливим напрямком діяльності закладу у 2024 році було поповнення колекційної збірки, фотофіксація, створення умов максимальної доступності відвідувачів до ознайомлення із музейним зібранням, популяризації фондових колекцій через виставкову діяльність.
Основний фонд музею станом на 01.01.2025 року нараховує 18041 музейних предметів, що на 133 одиниці більше ніж у минулому році. НДФ складає 3456 од.
Протягом 2024 року до музейного фонду надійшло 133 музейних предметів основного фонду. Дані предмети пройшли науковий опис та фотофіксацію.
Проведено звірку наявності інвентарних груп «Зброя», «Нумізматика» та музейних предметів в експозиційних залах Музею-квартири М.Д. Леонтовича.
Здійснено підбір та фотофіксацію музейних предметів в кількості 90 одиниць, які занесені до Державного реєстру.
Платні послуги в музеї
За екскурсійне обслуговування населення на спецрахунок музею надійшло 13,5тис. грн.
ТИМАНІВСЬКІ МУЗЕЇ
Науково-дослідницька та експозиційна робота
За 2024 рік в Тиманівських музеях проведено 94 екскурсії.
Взято участь та організовано - 4 виставки.
Загальна кількість відвідувачів - 883 осіб.
Діти та студенти - 261 осіб.
Музей О.В. Суворова зачинений для відвідувачів з 24.02.2022 року.
Художній музей ім. Т.Г. Шевченка
Проведено екскурсій – 47.
Обслуговано екскурсіями – 525 осіб.
Загальна кількість відвідувачів – 525 осіб.
Організовано виставки в музеї – 2.
Виставки оглянули 130 осіб.
Музей Історії села Тиманівка
Проведено екскурсiй– 47.
Обслуговано екскурсіями – 358 осіб.
Загальна кількість відвідувачів – 358 осіб.
Організовано виставки в музеї -1.
Організовано виставки поза музеєм-1.
Виставки оглянули 148 осіб.
Науково-освітня тавиставкова робота
Художній музей ім. Т.Г.Шевченка
За 2024 рік в музеї було організовано 2 виставки:
Мистецька виставка-презентація «Де є життя- там є надія», місцевої майстрині Kiт C.B.
Виставка-презентація місцевої вишивальниці Дзизиль К.С. «Світ вишивки яскравий» до Дня вишиванки.
До 210-ї річниці Дня народження Т.Г.Шевченка проведено захід «Великий Кобзарy малюнках і віршах».
Брали участь в обласній акції «Єднаймось словом Кобзаря».
Приймали участь у заході «Сивий голуб українського гумору» присвячений 135-й річниці Дня народження Остапа Вишні.
Проводилось засідання клубу «Вихідного дня».
До Дня художника проведено онлайн-екскурсію «Краса Тиманівки на полотнах митців».
Музей Історії села Тиманівка
За звітний 2024 рік в музеї було організовано 1 виставку«Світлиця ⅩⅩ століття». Організовано поза музеєм 1 виставку -Тиманівській бібліотеці до Дня Небесної Сотні.
Проведено в музеї наступні заходи:
1. Привітання воїнів-учасників бойових дій на території інших державБратчук М.П. та Смоляк К.С.
2. Спільно з Тиманівською бібліотекою проведено захід до Дня Небесної Сотні «Хто за свободу вийшов проти смерті, тому немає смерті на землі».
3. Година пам'яті «Янголи Тиманівки» вшанування пам'яті загиблих тиманівчан.
4. Інформаційна година «Мужність та відвага крізь роки" до Дня ЗСУ.
Робота з комплектування фондів
Музей О. В Суворова
На 01.01.2025р. в музеї нараховується 919 предметів основного фонду та 525 предметів науково- допоміжного фонду.
За 2024 рік фондова колекція не поповнювалась.
Художній музей ім. Т. Г. Шевченка
На 01.01.2025р. в музеї нараховується 1014 предметів основного фонду та 314 предметів науково-допоміжного фонду.
За звітний 2024рік основний фонд музею поповнився на 24 предмети.
Музей історії села Тиманівки
На 01.01.2025 р. у фондах музею нараховується 1450 предметів основного фонду та 1792 предмети науково-допоміжного фонду.
За 2024 рік основний фонд музею поповнився на 21 предмет.
Платні послуги в музеях
За екскурсійне обслуговування населення на спецрахунок музею надійшло 180 грн.
БІБЛІОТЕЧНІ ЗАКЛАДИ
2024 рік став ще одним важливим етапом у діяльності Публічної бібліотеки, яка прагне відповідати сучасним викликам та потребам громади. У цьому році бібліотека продовжила виконувати свою основну місію — забезпечувати доступ до інформації, знань і культурного розвитку для всіх верств населення.
Розширення спектра послуг, впровадження цифрових технологій, проведення освітніх і культурних заходів, а також підтримка читання серед різних вікових категорій були пріоритетами роботи. Зусилля також були зосереджені на модернізації бібліотечного простору, розвитку партнерства із громадськими організаціями, навчальними закладами, культурними установами та іншими організаціями та населенням громади в цілому.
Бібліотечна мережа
КЗ «Публічна бібліотека Тульчинської міської ради Вінницької області» в 2024 році працював відповідно до Статуту, затвердженого рішенням 2 сесії Тульчинської міської ради 8 скликання від 17.12.2020 року.
До складу КЗ «Публічна бібліотека Тульчинської міської ради Вінницької області» входить публічна бібліотека та 24 бібліотеки-філії.
Основні показники роботи бібліотеки в 2024 році
|
2023 |
2024 |
Зміни |
Кількість користувачів за ЄРК з них дітей |
13366 2930 |
12780 3106 |
˗ 556 +176 |
Кількість обслужених користувачів |
13906 |
13337 |
˗ 569 |
Кількість користувачів ВПО |
157 |
143 |
˗14 |
Кількість книговидач з них дітям |
187441 55731 |
180903 56750 |
˗ 6538 +1019 |
Кількість відвідувань |
56879 |
54508 |
˗ 2371 |
Кількість звернень до вебсайтів бібліотек |
17098 |
21000 |
+3902 |
Кількість масових заходів |
1130 |
1227 |
+97 |
Кількість відвідувань масових заходів всього |
12829 |
14026 |
+1197 |
Виконано довідок |
3578 |
4040 |
+462 |
Робота з фондами
Загальна характеристика сукупного фонду публічних бібліотек. Сукупний фонд публічних бібліотек громади становить – 194201примірник.Книги- 182174 примірники, що становить 94 % до загального фонду.Періодичні видання– 11927 примірників, що становить 5 % до загального фонду.Електронні видання – 100, що становить 1 % до загального фонду.
Надходження до бібліотечного фонду. Всього надійшло 2003 примірники на суму 372058 грн., з них 1508 книг, що становить 75% від загального об’єму надходжень, 495 періодичних видань, що становить 25% від загального об’єму надходжень.
До сільських бібліотек – філій надійшло 1123 примірники на суму 12198 грн. з них 793 книги, що становить 71% від загального об’єму надходжень, 330 періодичних видань, що становить 29% від загального об’єму надходжень.
На одну тисячу осіб зони обслуговування надійшло 37 примірників книг, що становить 15 % від норми затвердженої Постановою КМУ від 6 лютого 2019 р. № 72 «Про затвердження Державних соціальних нормативів забезпечення населення публічними бібліотеками в Україні».
Джерела надходження книг:
- за бюджетні кошти – 253 примірники на суму 97000 грн., що становить 18% від загального об’єму надходжень;
- через обмінно – резервний фонд – 131 примірник на суму 34889 грн. що становить 7% від загального об’єму надходжень;
- подаровані - 946 примірників на суму 128912 грн., що становить 63% від загального об’єму надходжень;
-за кошти проєкту - 178 примірників на суму 68257 грн., що становить 12% від загального об’єму надходжень.
Бібліотеки громади протягом року проводили акції «Подаруй бібліотеці книгу!» та налагоджували співпрацю з благодійними фондами.
Бібліотечне обслуговування ВПО
В умовах воєнного стану КЗ «Публічна бібліотека Тульчинської міської ради Вінницької області» приділяє особливу увагу роботі з ВПО.
Послугами бібліотек користуються 143 особи.
В приміщенні бібліотеки організували комфортні місця для дистанційної роботи. Для дітей облаштовані ігрові зони. Для комфортної роботи в таких зонах можна зарядити свій гаджет, випити чаю чи кави.
Проте, бібліотека не обмежувалася просто наданням доступу до книжкових ресурсів. Вона усвідомлювала важливість соціального та культурного середовища для ВПО та співпрацю з ними.
Провідним бібліографом-краєзнавцем для ВПО було організовано 4 екскурсії містом.
В молодіжному центрі спільно з Тульчинською районною організацією Товариства Червоного Хреста України для дітей з числа ВПО організовувались майстер-класи з арт-терапії, ігри та інше.
У співпраці з ГО «Я Маріуполь» розповсюджували газету «СХІД NOW» для ВПО, проживаючих в Тульчинській міській ТГ.
В інтернет-центрі бібліотеки проводились виїзні прийоми ВПО та надання їм консультацій БФ «Право на захист».
Двері бібліотеки завжди відкриті для читачів, нові знайомства, спілкування. Користувачі з числа ВПО почали активно вливатися в роботу нашої бібліотеки, приймати участь в усіх заходах та акціях.
В бібліотеці започатковано цикл майстер-класів по в’язанню шкарпеток. Заняття проходять щосереди. Шкарпетки передають через ГО «Волонтерська сотня Тульчинщини» на ЗСУ та шпиталі. Також ВПО беруть активну участь в плетінні маскувальних сіток.
Робота з ВПО продемонструвала важливість бібліотек як платформ для соціальної інтеграції, культурного обміну та взаємної підтримки. Завдяки тісній співпраці бібліотекарів та громади вдалося створити умови для розвитку творчих здібностей і формування відчуття єдності серед усіх мешканців громади.
Просування книги та читання
Пріоритетними в 2024 році були заходи з промоції читання та популяризації української книги.
Організовували вуличні акції «Читай з нами!» на відкритих майданчиках у скверах та під час акцій, які організовувались в місті. Для користувачів пропонувались тематичні викладки літератури різної тематики.
Враховуючи обмеження в проведенні заходів, активізували публікації в соціальних мережах, щоб ознайомлювати користувачів з книжковими новинками.
Популярною формою роботи в 2024 році було книгоношення.
Однією з найяскравіших подій у 2024 році стала зустріч із відомою українською письменницею Дарою Корній, яка відбулася в рамках літературного заходу «Чарівний світ українського слова».
Цей захід привернув увагу шанувальників сучасного українського фентезі та всіх, хто цікавиться культурою і літературою.
Поетичні зустрічі стали улюбленим форматом для шанувальників поетичного слова. Свої поезії читали поети, члени літературно-мистецького об’єднання «Оберіг».
Також родзинкою поетичних зустрічей в 2024 стала літературна вітальня «Поетичний зорепад Наталії Погребняк».
В 2024 році продовжував працювати книжковий клуб «БукМі2», заняття якого проходять молодіжному центрі бібліотеки. В клубі спільними читацькими інтересами об’єднались 29 учасників. Заняття проходять раз на місяць.
Культурно-просвітницька діяльність
Культурно-просвітницька діяльність бібліотеки є важливою складовою її роботи, спрямованою на збагачення духовного життя громади, збереження культурної спадщини та популяризацію знань. У 2024 році бібліотеки Тульчинської міської ТГ стали центром культурного спілкування та освіти, організовуючи заходи, які сприяли розвитку творчих здібностей, вихованню патріотизму, формуванню національної свідомості та зміцненню соціальних зв’язків у громаді.
Упродовж року фахівцями бібліотеки було проведено 1227 соціокультурних заходи. Серед найважливіших були літературні вечори, історичні години, онлайн-флешмоби, поетичні зустрічі, конкурси, акції, презентації, ігри, квізи, флешмоби, виставки та екскурсії. Частину заходів було перенесено в онлайн-формат, що дозволило продовжувати взаємодію з громадою навіть під час обмежень.
У 2024 році публічна бібліотека активно організовувала соціокультурні заходи, орієнтуючись на календар знаменних і пам’ятних дат. Ці події стали важливими для популяризації історичних, культурних та національних цінностей серед громади.
До 86-ї річниці від дня народження Героя України, українського поета, дисидента та політв’язня Василя Стуса бібліотекарі відділу обслуговування Публічної бібліотеки провели Стусівські читання «Коли життя забране – крихт не потребую», у рамках якого звучали вірші поета, відбулася дискусія про його життєвий і творчий шлях, який став символом боротьби за свободу слова та правду. В бібліотеках громади були оформлені тематичні книжкові виставки літератури, інфомаційні години, тощо.
Відбулися цикли заходів патріотичного спрямування.
Так, з нагоди Дня Соборності України в Публічній бібліотеці проведений історичний екскурс «Соборність України: символ свободи та єднання країни», на якому було представлено літературу, документи та фотоматеріали, що розкривають історію Соборності України та її важливість для єдності нашої держави. Цей захід дозволив відвідувачам глибше зрозуміти значення соборності для національного самовизначення.
29 січня 2024 року вшановуючи подвиг Героїв Крут в м. Тульчині відбувся тематичний мітинг. Згадати подвиг юнаків, які поклали свої життя за незалежність нашої держави в далекому 1918 році, біля Публічної бібліотеки, на стіні якої розміщено меморіальну дошку А.Гончаренку, зібралися представники районного осередку товариства Українського козацтва, працівники державних установ, гpoмадськість.
З цією метою була розміщена книжкова виставка «Крути – невгасимий вогонь української волі», проведений урок пам’яті «Під Крутами пішли в безсмерття», які поглибили знання молоді про подвиг українських патріотів. Під час заходу учасники переглядали документальні фільми, слухали розповіді про події під Крутами, а також мали можливість обговорити значення цього подвигу для сучасної України.
З метою вшанування Героїв Небесної Сотні Публічна бібліотека провела урок історії «Небесна Сотня: герої, котрі змінили хід української історії», на якому учасники згадали подвиг тих, хто віддав своє життя під час Революції Гідності. Також, долучилися до проведення тихої акції «Ангели пам’яті», яка відбулася в місцевому сквері.
З нагоди відзначення 210-ї річниці від дня народження Тараса Григоровича Шевченка взяли участь в обласній акції - літературних читаннях «Єднаймось через слово Кобзаря».
Також в бібліотеці відбувся схожий літературно-мистецький захід «Невмируще слово Кобзаря», учасниками якого були користувачі бібліотеки, студентська молодь, шанувальники творчості великого Кобзаря та працівники бібліотечних закладів. Надзвичайно мелодійно, зворушливо та з глибоким почуттям декламувалась поезія видатного художника слова, патріота, борця за незалежність та волю України Тараса Шевченка. Доповненням були перегляди відеофільмів про життєвий та творчий шлях письменника та оформлена книжкова виставка «Віддалений у часі, але близький немеркнучий взірець».
Вшановуючи пам’ять загиблих захисників України, 29 серпня бібліотеки КЗ «Публічна бібліотека Тульчинської міської ради Вінницької області» презентували літературні виставки, віртуальні книжкові викладки літератури, вітрини пам’яті, які висвітлили події боротьби за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність держави.
Змістовною та пізнавальною частиною діяльності бібліотеки є зустрічі з тульчинськими митцями, зокрема, вишивальницями, художниками та майстрами декоративно-ужиткового мистецтва, які дають можливість обмінятися своєю майстерністю, традиціями, творчістю. Постійно проводяться заняття з в’язання «В’язання з нуля» та «В’язання шкарпеток».
Влітку для місцевих дітей та дітей з числа ВПО організовувались інформаційні повідомлення «У книжок не буває канікул», народознавчі годи-ни, екскурсії до бібліотек, майстер-класи різної тематики, заходи з арт-терапії, працювали бібліотечні галявинки «Читаємо, граємося, спілкуємося!» та інші різноманітні бібліотечні розваги.
Дитячі забави на бібліотечній галявині перед Публічною бібліотекою завершили цикл заходів для маленьких тульчинців та гостей міста переглядом мультфільмів, забавами, малюванням та читанням. Під час заходу була проведена акція «Зроби Ангелика та намалюй малюнок» для військових.
Зворушливо пройшов захід 4 червня, на якому вшановували пам'ять дітей, які загинули від страшної війни. Учасники заходу свою мрію про мирне небо та яскраве сонце малювали на асфальті.
В рамках проведення тижня громадянського суспільства проведена літературна вітальня «Сучасні українські письменники та їх активна громадянська позиція».
З студентською молоддю проведена літературна година «Тихий шепіт пера серед гуркоту зброї», яка висвітлює творчість письменників, що воюють, волонтерять та загинули захищаючи Україну. Цікава презентація по даній темі була представлена учасникам, яка завжди важлива та залишатиметься актуальною, адже вона зберігає пам’ять і підкреслює силу слова та відвагу наших героїв.
В рамках Тижня дитячого та юнацького читання на абонементі для юнацтва відбулась презентація найкращих книг для молоді «Книжкова полиця новинок». Презентовані книги викликали жвавий інтерес у користувачів, нові книги різноманітної тематики відображають тренди сучасності, відкривають нових авторів і пропонують свіжі реальні погляди на світ. У колі уподобань сучасної молоді – література, яка відображає реальні події, фантастика, фентезі, а також видання з психології, філософії.
До Дня міста молодь з цікавістю долучилася до пізнання культурної спадщини та сучасних досягнень нашого рідного міста. В бібліотеці був проведений усний журнал «Історія мого міста: від минулого до сьогодення». Журнал складався з кількох розділів: «Історія нашого міста» - короткий екскурс у минуле, що охопив важливі віхи розвитку міста від його заснування до сучасності. «Видатні особистості нашого міста» - розповідь про відомих діячів, які своїм життям і діяльністю зробили вагомий внесок у розвиток міста та країни.
У 2024 році в Публічній бібліотеці Тульчинської міської ради проводились засідання клубу «Теплий дім. Дружні зустрічі». Центральною подією стала презентація книги Тетяни Корсунської «Моє прізвище Бронштейн». Ця документальна повість у стилі артфікшн висвітлює історію єврейського хлопчика, який пережив жахіття німецької окупації України під час Другої світової війни. Авторка ретельно відновила історію свого батька та людей, які допомогли йому вижити. Презентацію книги провів Леонід Трахтенберг, директор музею Голокосту у Вінниці. Учасники заходу вшанували пам’ять загиблих євреїв у роки війни, а також воїнів Збройних Сил України, які віддали своє життя за незалежність і територіальну цілісність держави, хвилиною мовчання.
На завершення заходу Леонід Трахтенберг передав бібліотеці добірку книг, що висвітлюють трагедію Голокосту на Вінниччині. Ці видання стали вагомим доповненням до краєзнавчого фонду бібліотеки та важливим джерелом інформації для подальшого вивчення історії Голокосту і збереження пам’яті про ті трагічні події для майбутніх поколінь.
Подіями в мистецькому житті міста стали персональні виставки, експоновані в молодіжному центрі бібліотеки:
- виставка картин Олександра Пелешка «Чарівний світ акварелі»;
- виставка картин Станіслава Дрея «Життя та смерть в кротовій норі»;
- виставка живопису Марії Черниш «З янголом на плечі».
Публічна бібліотека проводила роботу по популяризації правових знань відповідно до укладеної Угоди про співробітництво з Томашпільським місцевим центром з надання безоплатної правової допомоги. Працівниками відділу «Тульчинського бюро правової допомоги» проведено зустріч з бібліотечними фахівцями по питаннях роботи бюро і співпраці з бібліотеками громади. Для організації правових куточків в бібліотеках було передано роздаткові матеріали з актуальних питань.
БФ «Право на захист» було проведено в бібліотеці ряд зустрічей для ВПО про порядок надання матеріальної допомоги від міжнародних організацій.
В Публічній бібліотеці проведено 3 зустрічі читачів бібліотеки з офіцерами громади.
Підвищення обізнаності громади щодо питань ментального здоров’я
Протягом року в бібліотеці велася робота з підвищення обізнаності громади щодо питань ментального здоров’я, надання ресурсів для психологічної підтримки та створення безпечного простору для обговорення тем, пов’язаних із психічним здоров’ям.
Протягом року бібліотека придбала 37 спеціалізованих видань, присвячених ментальному здоров’ю. Серед них: книги з психології, матеріали для самодопомоги, художня література, що висвітлює питання емоційного благополуччя. Проведено 7 тренінгів із залученням психологів та експертів із ментального здоров’я. Загальна кількість учасників – 135 осіб та організовано виставку літератури «Крок до гармонії».
Проведено акцію «Тиждень ментального здоров’я», під час якої були організовані заходи з арт-терапії, творчі майстер-класи.
Бібліотека стала важливим центром підтримки ментального здоров’я в громаді, запропонувавши не лише якісну літературу, а й сучасні форми роботи з населенням. У наступному році планується збільшити кількість подій та поповнити фонд спеціалізованими ресурсами для роботи з дітьми та підлітками.
Бібліотечне обслуговування людей з обмеженими можливостями
Ще одним з напрямків діяльності бібліотеки є робота з людьми з обмеженими можливостями.
Між Публічною бібліотекою та КУ «Центр надання соціальних послуг» Тульчинської міської ради налагоджено соціальне партнерство, в рамках якого проводяться спільні заходи, акції, навчання. Завідувачем Клебанської бібліотеки-філії здійснюється бібліотечне обслуговування (книгоношення) у відділенні надання соціальних послуг в умовах цілодобового перебування/проживання в с .Клебань.
Публічна бібліотека реалізує проєкт від міжнародного фонду «EVZ» «Перетворення бібліотечного простору на «Третє місце» в Тульчині та гуманітарна та соціальна підтримка 34 жертв націонал-соціалізму в Тульчинській громаді, їхня реінтеграція у суспільство». Бібліотекарі та волонтери проекту відвідували людей похилого віку, що пережили фашизм вдома. Проектом також передбачено надання невеликої допомоги у вигляді санітарно-гігієнічних засобів. Проектом охоплено 34 особи. Переважно це немобільні та маломобілні жертви націонал-соціалізму мешканці міста та навколишніх сіл.
Довідково-бібліографічне, інформаційне обслуговування користувачів
Інформаційно-бібліографічна діяльність спрямована на оперативне задоволення інформаційних потреб користувачів, ефективне використання накопиченого документального потенціалу. Інформаційна діяльність здійснювалось бібліотеками як в режимі офлайн, так і онлайн.
Робота щодо довідково-інформаційного обслуговування користувачів бібліотеки спрямовувалась на забезпечення вільного доступу до інформації, розширення інформаційного сервісу.
Бібліотеками здійснено інформування 47 абонентів інформаційного обслуговування та задоволено 4040 запитів.
В бібліотеках громади Організовано та ведеться довідково-бібліографічний апарат (ДБА). Координує цю роботу відділ методично-бібліографічного та інформаційно-туристичного обслуговування та відділ комплектування. В головній бібліотеці створена електронна база даних «Книга» та «Аналітика». Провідним бібліографом-краєзнавцем ведеться «Краєзнавчий каталог» та база даних «Краєзнавча аналітика».
Бібліотеками використовується міжбібліотечний абонемент. Такою послугою скористались 9 абонентів. Їм видано 99 документи та отримано 106 документ. В основному це обмін з бібліотеками навчальних закладів.
Цифрова інфраструктура
14 бібліотек громади мають комп’ютери. Всього у бібліотеках нараховується 55 комп’ютерів.
9 бібліотек підключено до мережі Інтернет, 5 бібліотек мають зону Wi-Fi.
Публічна бібліотека та 8 бібліотек-філій працюють як «Бібліотеки-хаби». Для навчання громадян у бібліотеках використовується 17 автоматизованих робочих місць. У бібліотеках проведено 60 тренінгів та навчань, в яких взяло участь 98 учасників. Також для навчання користувачів бібліотекарі використовували власні гаджети.
Бібліотеки надавали Інтернет-послуги своїм користувачам у знаходженні потрібної інформації в Інтернеті (для виконання контрольних робіт, домашніх завдань з різних предметів, створенні індивідуального кабінету та ін.). Робили друк та збереження на електронні носії інформації, підібраних користувачам матеріалів. Для користувачів проводилися індивідуальні навчання по користуванню комп’ютером та мережею Інтернет.
У партнерстві з КУ «Центр надання соціальних послуг» Тульчинської міської ради проведено курси навчання комп'ютерної грамотності, з метою допомоги опанування цифровими навичками людям поважного віку.
Краєзнавча діяльність
Бібліотеки активізували краєзнавчу діяльність, популяризуючи краєзнавчі видання і дослідження, всебічно сприяли розвитку туризму на Тульчинщині на основі відродження духовності, історичної пам’яті, виховуючи відповідальність за збереження історико-культурних надбань. Адже саме робота в умовах військового стану активізувала внутрішній туризм. Українці, які знайшли тимчасовий прихисток в громаді активно вивчають історію нашого краю, традиції і використовують час для пізнання навколишніх краєзнавчих та туристичних родзинок.
Фонд публічної бібліотеки з питань краєзнавства унікальний за своїм змістом. Це документи безпосередньо пов’язані змістом, з Тульчинщиною, опубліковані на території нашого краю. Краєзнавчі матеріали збираються і зберігаються постійно, а пошкоджені чи зношені постійно відновлюються.
У Міжнародний День дарування книг у бібліотеці нашої громади відбулася презентація нового краєзнавчого видання — фото літопису «Палац Потоцького у Тульчині», який зібрав численних поціновувачів історії Тульчина та родини Потоцьких. Автори видання Владислав Вігуржинський та Оксана Лобко.
Щороку в громаді традиційно відзначається річниця з дня народження великого українського композитора М.Д.Леонтовича. До 147-ї річниці з Дня народження Миколи Леонтовича користувачам пропонувалась розгорнута книжково-ілюстраційна виставка «Співець Поділля». На виставці представлено багато фотографій композитора, його родини, фотографії капели ім. М. Д. Леонтовича різних років, учениць композитора, статті із газет та журналів, книги.
Завідуюча Тиманівською бібліотекою-філією Н.Белоус взяла участь в ІХ Міжнародні науково-практичній конференції «Усна історія: пізнавально - документальний потенціал і громадська архівістика» та представила учасникам виступ про парамедика Мирославу Блажко.
В бібліотеках-філіях розгорнуті постійно діючі книжково-ілюстративні виставки: «Поділля – рідний край» (Копіївка), «Край , в якому ти живеш» (Холодівка), «Моє Поділля – моя краса і гордість» (Нестерварка), «Земний уклін тобі, рідне село!» (Клебань), «Оспіване в поезії Поділля» (Кинашів), «Ремесла рідного села» та краєзнавчі куточки.
Туристично-інформаційним центром для гостей нашого міста проведено 79 екскурсій, 1304 відвідувачів, надано 107 консультації офлайн та онлайн .
Заходи організовуються у співпраці з Тульчинським краєзнавчим музеєм, навчальними закладами міста.
Просування бібліотек та бібліотечних послуг
Бібліотечними працівниками постійно проводиться робота по просуванню бібліотек та бібліотечних послуг. В соціальних мережах створено сторінки бібліотек, на яких висвітлюється інформація про книжкові фонди, новинки літератури, цікаві краєзнавчі знахідки, анонси на прес-релізи заходів та акцій, фотозвіти про проведену роботу та новини з життя громади.
Постійно виготовляються буклети, візитівки з реквізитами бібліотеки та роздаються під час акцій та заходів.
Організаційно-методична діяльність
Публічна бібліотека організовує заходи по підвищенню кваліфікації бібліотечних працівників, надає методичну та практичну допомогу бібліотекам-філіям.
Протягом року було організовано 357 індивідуальних ( в т.ч. 275 дистанційно) та 7 групових консультацій ( в т.ч. 3 дистанційно), методичні дні«Сучасні українські письменники та їх активна громадська позиція», «Традиційні та інноваційні послуги сучасної бібліотеки в обслуговуванні читачів», «Бібліотека та освітні заклади: партнерство в учбовому процесі», «Нові форми бібліотечної звітності», «Пріоритети планування та звітності».
Матеріально-технічне забезпечення бібліотек
Приміщення бібліотек громади знаходяться в оперативному управлінні відділу культури, туризму та охорони культурної спадщини. Технічний стан приміщень задовільний.
В рамках реалізації проєкту «Перетворення бібліотечного простору на «Третє місце» в Тульчині та гуманітарна та соціальна підтримка 34 жертв націонал-соціалізму в Тульчинській громаді, їхня реінтеграція у суспільство» придбано 10 крісел – мішків, 2 крісла – гнізда, 10 розкладних столів та 20 розкладних стільців, проектор та 2 ноутбуки.
Надходження на спецрахунок–3,6 тис. грн.(макулатура)
ДИТЯЧІ МУЗИЧНІ ШКОЛИ
На території Тульчинської територіальної громади функціонують 3 дитячі музичні школи: Тульчинська, Кирнасівська, Тиманівська.
В дитячих музичних школах громади навчається 498 учнів: 378 в Тульчинській ДМШ, 68 у Кирнасівській ДМШ, 62 в Тиманівській ДМШ.
Дитячі музичні школипроводять свою діяльність за напрямами художньо-естетичної та мистецької позашкільної освіти. Освітній процес в школах здійснюється за освітніми програмами елементарного та середнього (базового) підрівнів загального мистецького спрямування.
Для організації безпечного освітнього та робочого процесів вдитячих музичних школах облаштовані укриття.
Освітня та мистецька діяльність ТДМШ в 2024 році
В 2024 році в ДМШ проводилась робота по профорієнтації талановитих учнів до вступу у Вінницький фаховий коледж мистецтв ім. М. Д. Леонтовича та в інші вищі мистецькі навчальні заклади музичного та художнього спрямування.
У 2024 році з метою популяризації музичного та художнього мистецтвапроводилася концертна діяльність викладачів, солістів та колективів ДМШ – 19 концертів, а також проводились виставки робіт учнів художнього відділу у школах, музеях, бібліотеках та інших закладах Тульчинської ТГ - 13 виставок.
Досягнення учнів
Робота педагогічного колективу була спрямована на активну підготовку учнів школи до участі в Міжнародних, Всеукраїнських, обласних та районних конкурсах музичного та художнього мистецтва. Учні дитячих музичних шкіл стали дипломантами І, ІІ, ІІІ ступенів.
Участь та перемоги у конкурсахв 2024 році:
Міжнародні конкурси:Міжнародний конкурс «Євровесна»,1 переможець;Міжнародний конкурс мистецтв м. Київ,1 переможець;Міжнародний конкурс-фестиваль «Prazskasymfonie», м. Прага,1 переможець;Міжнародний двотуровий багатожанровий фестиваль-конкурс «Зірки Хортиці», 2 переможця; Міжнародний двотуровий багатожанровий фестиваль-конкурс мистецтв Центр Освітніх інновацій та Творчості «Гармонія», 1 переможець; Міжнародний двотуровий фестиваль-конкурс «Моя мистецька Україна», м. Братислава,1 переможець;Міжнародний двотуровий багатожанровий дистанційний фестиваль-конкурс мистецтв «UkraineGoldstar», м. Київ, 2 переможця; Міжнародний фестиваль-конкурс «Мистецькі барви», 5 переможців.
Всеукраїнські конкурси: Всеукраїнський двотуровий фестиваль-конкурс мистецтв «Різдвяна Україна», 1 переможець;Всеукраїнський фестиваль візуального мистецтва «Різдвяна зірка – 2024», 2 переможця;Всеукраїнський конкурс «Шевченкова весна», 3 переможця;Всеукраїнський двотуровий фестиваль-конкурс ім. МиколиЛисенка «Ой, заграйте музиченьки», 2 переможця;Всеукраїнський конкурс мистецтв «Українська весна», м. Київ, 1 переможець;ХІ Всеукраїнський конкурс плакатів, коміксів та поробок наекологічну тематику, 1 переможець;Всеукраїнський творчий конкурс «Що для тебе Україна», 1 переможець, Всеукраїнський двотуровий фестиваль-конкурс мистецтв«Дивограй», 1 переможець;V Всеукраїнський конкурс малюнків «Моя космічна мрія», 5 переможців;Всеукраїнський конкурс «Мамині крила», 1 переможець;Всеукраїнський фестиваль візуального мистецтва «Арт-Олімп – 2024», 2 переможця; Всеукраїнський творчий конкурс «Що для тебе Україна?», 1 переможець; Всеукраїнський відкритий фестиваль-конкурс виконавської майстерності гри на народних інструментах «Барви Полтави», 4 переможця, «Козацька родина», 1 переможець (колектив);
«Дитячі мрії», 1 переможець (колектив); Всеукраїнський конкурс мистецтв «Перлина України», 1 переможець; Всеукраїнський багатожанровий конкурс мистецтв «Мова серця», 1 переможець.
Обласні конкурси:обласний конкурс «Подільська весна – 2024», 17 переможців; обласний конкурс молодих виконавців інструментальної музики, 6 переможців; обласний конкурс творчих дітей та молоді «Арт-місток», 3 переможця; обласний дитячий конкурс візуального мистецтва «Шлях до Перемоги», 5 переможців(Обласний краєзнавчий музей презентував патріотичний календар «Шлях до перемоги» на 2025-2026 роки, ілюстраціями до якого стали роботи дітей Тульчинської ДМШ); відкритий міський двох туровий фестиваль-конкурс декоративно-прикладного мистецтва «Подільська іграшка» на підтримку ветеранів та сімей загиблих, 3 переможця.
Творчі колективи громади та окремі виконавці у 2024 році нагороджувалися почесними грамотами до Дня міста Тульчина.
Матеріально-технічний стан
Придбано дошку магнітну та стенди для КЗ «Тульчинська дитяча музична школа» на суму 8,1 тис.грн.
Надходження на спецрахунок дитячих музичних шкілу 2024 році становить 707,1 тис. грн.
ВОЛОНТЕРСЬКА РОБОТА ПРАЦІВНИКІВ ЗАКЛАДІВ КУЛЬТУРИ
З початку повномасштабного вторгнення рф на територію України працівники галузі культури активно долучилися до волонтерського руху.
Центр культури і дозвілля
З першого дня повномасштабного вторгнення рф на територію України в КЗ «Центр культури і дозвілля» розміщується волонтерський центр «Волонтерська сотня Тульчинщини», який займається допомогою ВПО таЗбройним Силам України.
Протягом 2024рокупроведено27культурно-мистецьких благодійних заходів, зібрано 458,7 тис.грн.,які адресно перераховані нашим землякам-захисникам для придбання електронних плат, автомобілів, дронів, тепловізорів, зарядних станцій, генератора, РЕБів, а також частина коштів була перерахована воїнам-землякам, що проходять реабілітацію після поранення. Благодійні акції пройшли в ЦКД м.Тульчин, філіях ЦКД Будинках культури сіл та селища: Клебань, Ганнопіль, Тиманівка, Михайлівка, Білоусівка, Шура- Копіївська, Одаї, Дранка, Подільське, Кирнасівка, в яких взяли участь: зразковий аматорський танцювальний колектив «Променистий» Будинку культури с. Клебань (кер. В.Яковлєва), народний аматорський вокальний ансамбль «Заграва»(кер. О.Тихоліз), зразковий музичний театр «Росинка» та народне аматорське вокальне тріо «Зірниця» (кер. Г.Кобцева), зразковий аматорський театр «Котигорошко» (кер. Л.Маслова),народний аматорський фольклорний ансамбль «Берегині» (кер. Л.Квасюк, БК2 с. Кирнасівка), народний аматорський вокальний ансамбль «Мальви» (кер. О.Макогонюк БК с. Кирнасівка ), солісти-вокалісти та інші творчі колективи ЦКД та сільських філій.
Працівники закладів культури клубного типу від початку війни займаються виготовленням консервації, окопних свічок, плетінням сіток, збором теплого одягу, продуктів харчування, медикаментів. Постійно донатять кошти на ЗСУ.
Публічна бібліотека
Бібліотекарі закладу активно доєднались до волонтерської діяльності. У співпраці з ГО «Волонтерська сотня Тульчинщини» в читальному залі організовано місце для плетіння маскувальних сіток. Координаторами цієї роботи стали бібліотечні працівники. Сплетено та передано для захисників 102 маскувальні сітки, 115 пар адаптивних шкарпеток.
Бібліотекарі сільських філій активно займаються волонтерською роботою –виготовлення тушонок для військових, окопних свічок, плетіння маскувальних сіток.
Музеї громади
Працівники музеїв виготовляли в’язані килимки та шкарпетки для
воїнів ЗСУ, долучалися до плетіння сіток, збирали продукти харчування (печиво, кава, чай, лимони, мед, консервація). Працівники Тиманівських музеїв займалисязаготівлею консервації, ліпленням вареників, плетінням теплих шкарпеток.
Дитячі музичні школи
Під час проведення благодійних концертів Тульчинською ДМШ зібрані кошти на потреби ЗСУ в сумі 14 тис. грн. Викладачі ДМШ організовували відправку посилок воїнам-землякам на 2 різних напрямки: ліки, теплі рукавиці, шкарпетки, сухофрукти, солодощі, домашня консервація. Кирнасівською ДМШ організовано і проведено 8 благодійних заходів зі збором коштів на потреби ЗСУ - 64тис. грн.