Песах 2021

Дата: 31.03.2021 08:20
Кількість переглядів: 447

Фото без описуВітаємо зі святом Песах і від щирого серця бажаємо завжди мати можливість зустрічати добрих гостей багатим і рясним Седер, завжди поважати і постійно розвивати в собі сильну особистість, жити повноцінним життям і наповнювати його добрими справами, яскравими ідеями, плідною працею і чудовим відпочинком.

З 27 березня по 4 квітня - суботи і до ночі наступної неділі - відзначається іудейське свято Песах, яке ще називають єврейською Пасхою. Однак ці два свята, хоч їх назви і співзвучні, мають різну суть і присвячені абсолютно різним подіям в історії. Також Песах відрізняється від Пасхи підготовкою до свята, традиціями святкування і стравами, що готуються.

Історія свята

Песах - давнє свято, яке сягає корінням в дохристиянські часи, коли євреї ще жили за канонами Старого Завіту. Вони довго перебували в єгипетському рабстві і очікували приходу Месії. Писання пророкувало їм, що з'явиться Визволитель, який стане їхнім Царем, і зробить іудеїв вільним і незалежним народом, який буде панувати над усіма, адже єврейський народ покликаний стати обранцями Божими.

Песах в перекладі з іудейського - "пройшов мимо" або "обійшов стороною". Багато століть тому єврейський народ стогнав під ярмом єгипетського правителя і молився про своє помилування і звільнення від рабства. Бог насилав всілякі напасті на Єгипет, даючи зрозуміти правителю, що настав час відпустити євреїв. Однак той не погоджувався - адже це була дармова робоча сила. Одного дня Господь наслав останню кару на впертого правителя і його народ, погубивши всіх новонароджених немовлят-єгиптян. Щоб не загинули єврейські діти, він їм дав звістку, що потрібно зарізати жертовне ягня і його кров'ю помітити двори євреїв.

Таким чином покарання пройшло повз їх дворів. Звідси і пішла назва Песах - біда "пройшла повз". Переляканий правитель Єгипту відпустив іудеїв і Мойсей через пустелю повів їх до свободи. 40 років тривав їх нелегкий шлях, і врешті-решт вони отримали бажану свободу і незалежність, знайшовши свою землю.

Коли святкують Песах в іудеїв

Свято зазвичай починається в місяць нісан з вечора 15-го числа і триває 7 днів в Ізраїлі і 8 - в інших країнах. У 2021 році Песах розпочинається 27 березня і закінчується, відповідно, 2 і 3 квітня.

Дата свята обчислюється за місячно-сонячним календарем, і зазвичай встановлюється в період середини березня - середина квітня по григоріанським календарем.

Неробочими днями є перший і останній. 5 інших - просто святкові будні. Євреї відпочивають, веселяться, ходять по гостях, відправляються в подорожі, приділяють увагу близьким.

Останній день Песах (сьомий) присвячений переходу Червоного моря по його дну. У синагогах проводиться спеціальна служба, яка символізує поділ морських вод. У діаспори завершальний день - восьмий, у них святковими є не один, а перші два дні, і останній.

Традиції та звичаї свята Пасхи у євреїв

Під час Песаху відзначається кілька важливих подій для іудеїв - порятунок єврейських немовлят від страти, вихід з Єгипту, відродження природи, вшанування прісного хліба маци, яка врятувала їх від голоду в пустелі.

З настанням першого дня Пейсах євреям суворо заборонено працювати. Вони спочатку відвідують богослужіння в синагогах, потім збираються вдома всім сімейством за святковому столом.

Пасхальна святкова трапеза називається Седер, і являє собою вечерю з традиційними продуктами, що несуть особливий сенс, молитвами і подяками Богові. На неї запрошуються тільки родичі, або люди, які з якихось причин залишилися на цей день на самоті.

Традиційно на стіл ставляться:

  • Маца - прісні щільні тонкі коржі.
  • Зроа - м'ясо, запечене з кісточкою.
  • Марор - представляє собою закуску з будь-якої гіркої трави.
  • Карпас - звичайна зелень по сезону.
  • Харосет - паштет з яблук з горішками.
  • Хазерет - гостре блюдо з хрону.
  • Бейца - печені яйця.

Що не можна робити на іудейський Песах

В цей день, як і в усі дні свята категорично заборонено їсти квасний хліб і будь-які страви, виготовлені методом бродіння. Існує така традиція - напередодні Песах всі іудеї обходять свої володіння в пошуках квашеного, намагаючись знайти навіть найменші його крихти, щоб знищити.

Тому напередодні 14 нісана все це спалюють або символічно продають неєвреям. Потім роблять ретельне прибирання - в житлі не повинно залишатися ні крихти квасного. Посуд, яку поставлять на стіл в Седер, намагаються використовувати нову.

Таке жорстке обмеження встановлено на згадку про вихід іудейського народу з Єгипту. Прагнучи якомога швидше покинути країну, де вони були рабами, євреї навіть не змогли дочекатися, коли тісто для хліба остаточно дозріє. Тому весь час в пустелі їм довелося харчуватися прісної мацою.

У перший і останній день Песаха заборонена також будь-яка робота.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь