Процедура позбавлення батьківських прав

Дата: 23.10.2017 08:18

Останнім часом до відділу Тульчинське бюро правової допомоги звертаються громадяни району з запитанням: як позбавити батьківських прав батька або матір за невиконання вимог законодавства України щодо утримання та виховання дитини.

Взагалі, позбавлення батьківських прав  це складна процедура, яка здійснюється тільки у суді уповноваженими органами. Законодавством України не передбачається можливість самостійно відмовитися від батьківських зобов'язань. І батько, і мати рівні перед Сімейним кодексом України і несуть однакову відповідальність стосовно своїх дітей. Через це в кожного з батьків існують свої обов'язки щодо виховання й взаємовідносин зі своїми дітьми. Коли ці права якимось чином порушуються, тоді й з'являється можливість позбавити прав на дитину.

Отже, хто може подавати позов до суду про позбавлення батьківських прав? Це можуть бути:

• органи опіки та піклування;
  • один із двох батьків;
  • опікун;
  • піклувальник;
  • прокурор;
  • дитина, якій виповнилося 14 років і більше.

Найчастіше, на практиці, багато матерів користуються шансом подачі позову, щоб остаточно позбавити батьківських прав колишнього чоловіка (наприклад, у тому випадку, якщо мати з дитиною мають намір виїхати за кордон, але батько не дає своєї згоди на виїзд дитини).

Які ж існують підстави для позбавлення батьківських прав?

Підстав для позбавлення батьківських прав існує багато, і всі вони докладно описані в Сімейному кодексі України. З основних причин позбавлення прав можна виділити такі:

• відмова одного з батьків (або обох) без вагомих причин забрати свою дитину з пологового будинку або іншого лікувального закладу;
  • жорстоке поводження (не тільки фізичне, але й психічне насильство, що може завдати непоправної шкоди здоров'ю й душевному стану дитини);
  • відхилення від прямих батьківських обов'язків (систематична невиплата аліментів, відсутність турботи);
  • один з батьків або батько й мати разом були засуджені за навмисний злочин стосовно своєї дитини;
  • у родині, де є дитина, переважає алкоголізм або наркоманія;
  • експлуатація дитини в корисливих цілях;
  • байдуже ставлення до прав дитини;
  • інші причини, які можуть яким-небудь чином нашкодити дитині.

Підтвердження підстав для позбавлення батьківських прав.

• складений акт обстеження місця проживання дитини;
  • письмовий висновок органів опіки;
  • свідки з навчального й медичного закладу, які підтвердять відсутність участі одного з батьків у вихованні й житті дитини;
  • папери, що свідчать про аліментну заборгованість;
  • висновки лікарів, які підтверджують залежність одного з батьків від наркотиків або алкоголю;
  • будь-які підтвердження про здійснення якого-небудь злочину стосовно дитини.

Порядок звернення до суду.

Послідовність дій:

1. Звернення до органів опіки. Ці органи повинні пред'явити в суд письмовий висновок про можливість позбавлення прав. Рекомендується заздалегідь звертатися в подібну установу за місцем проживання й з'ясовувати дійсну ситуацію з батьком або матір'ю.
  2. Складання позову. У цій заяві необхідно викласти детальну інформацію про конкретну ситуацію з батьком або матір’ю, вказати можливі причини, чому ви хочете позбавити чоловіка (дружину) батьківських прав.
  3. Подача позову. У суд позовна заява подається вже разом з усіма підготовленими доказами.
  4. Судовий розгляд позовної заяви про позбавлення батьківських прав.

Наслідки позбавлення батьківських прав?

Батько чи мати втрачають зв'язок з дитиною, а також всі батьківські права й обов'язки стосовно неї, у тому числі й всяку можливість брати участь у процесі виховання.

Якщо у громадян виникають питання з цього приводу вони можуть звертатися за відповідними консультаціями до відділу Тульчинське бюро правової допомоги, що знаходиться за адресою м. Тульчин, вул. Миколи Леонтовича, 47; тел. (04335) 2-10-63; 0961756236.

Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги - 0-800-213-103, за яким кожен може отримати необхідну інформацію щодо надання правової допомоги.