Положення про зміст, опис та порядок використання символіки міста Тульчина

ЗМІСТ

1. Загальні положення

2. Зміст  символіки

3. Опис символіки

4. Порядок використання символіки міста Тульчина

 

 

 

1. Загальні положення

 

 

1.1. Це Положення на основі ст.1.1.8 Статуту територіальної громади міста Тульчина визначає зміст, опис і порядок використання символіки територіальної громади міста Тульчина.

До кінця ХХУІІІ ст. Тульчин не мав свого герба. Місто належало родині Потоцьких, і їх герб Пілява міг бути у належних випадках символом міста, нагадуючи про його залежність від магнатів.

Тому надання у 1796 році власного герба місту, означало підвищення його соціального положення. У цей час Тульчин увійшов до складу Російської імперії, і в місті вперше з'явився представник державної адміністрації, якого можна вважати першим державним  мером міста. Ним був російський майор Бутлер, який проводив незалежну від Потоцьких політику.

У першому гербі міста були враховані історичні та економічні особливості Тульчина. Основою герба були 3 золоті снопи на синьому тлі, зверху них було зображення двоглавого орла – символу Російської імперії, спереду нього, по центру, було невелике зображення Брацлавської фортеці, що нагадувало про належність Тульчина у ХХУІІ ст. до Брацлавського полку та до системи оборони Брацлавської фортеці. Хоча в той час Брацлав став центром Брацлавської губернії, практично її центром був Тульчин, бо в ньому знаходився штаб армії Суворова, а губернатором був генерал – майор Берхман, командир дивізії армії Суворова, який був фельдмаршалом, тобто мав звання вищого за Берхмана рангу, котрий мусив у всьому коритися Тульчину. Герб міста був виконаний у жовтому та блакитному кольорах, які тепер є національними кольорами України. Три снопи нагадували про плодючість нашої землі, великі врожаї, які на ній збирали. Це символи землі – годувальниці, і разом із тим це початок нової традиції, так як раніше така символіка не застосовувалась, здебільшого вона носила воєнний характер.

У ХХІХ ст. барон Кене, глава геральдичного комітету Росії запропонував  дещо змінити герб Тульчина, щоб його не плутати з гербом Пензи – 3 снопи жита на зеленому фоні.

На проектах Кене зник орел, натомість над головним полем герба з¢явилася корона у вигляді фортеці, що мало нагадувати про славне історичне минуле міста, навколо герба з'явилося обрамлення у вигляді колосків, перевитих червоною стрічкою. Снопи на проектах Кене не були вже розташовані в одну лінію, щоб уникнути подібності з гербом Пензи. Але офіційно проекти  Кене  не були прийняті і залишилися проектами.

У 1976 р. був прийнятий новий, радянський герб Тульчина. Саме його прийняття було значним досягненням, бо знаменувало повернення до традиції застосування міської символіки, але виконаний він був із порушеннями історичних традицій геральдики, являв собою хаотичне нагромадження багатьох зображень .

У перші роки незалежності України повернулися до вживання історичного герба міста. Прикрашали місто зображення проектів Кене, які  ніколи не були офіційними гербами міста.

Усе це вимагало прийняти єдиний герб міста  і створити його з урахуванням існуючих історичних та геральдичних традицій.

В 2007 ювілейному році міська рада оголосила конкурс на створення нової символіки міста – малого та великого гербів та прапора, за результатами проведення якого було визнано кращим проект відомого майстра-художника Григорія Зорика.    

 Основою його проекту став малий герб – 3 золотих снопи пшениці на блакитному тлі, два крайні дещо підняті . На великому гербі міста над ними височить золота корона у вигляді фортеці, а по боках золоте барочне обрамлення, що за думкою митця символізує появу міста в епоху барокко,  епоху воєн, революцій , національного піднесення. Разом із тим  барокко має  жіночий, декоративний характер, що відповідає нашому національному характеру.

На основі малого герба створений і прапор міста. Це прямокутник у пропорції 3 до 2-х, синього кольору, у центрі якого ті ж золоті снопи пшениці.  Має золоте обрамлення .

Прийняття нової офіційної символіки Тульчина є великою історичною подією міста. Адже воно означає не лише повернення до історичних традицій та витоків, але й символізує наше спільне прагнення зробити Тульчин гарним, значущим, справжнім європейським містом. Історично воно означає посилення ідеї самоврядування, зростання нашої свідомості.

 

1.2. Використання символіки має за мету патріотичне та гуманістичне виховання молоді, розвиток національної самосвідомості та любові до рідного міста, зростання політичної і моральної ролі м.Тульчина в суверенній Україні.

 

перейти до змісту

 

 

2. Зміст  символіки

 

 

 

2.1. До символіки належать малий Герб містаТульчина, великий Герб міста Тульчина, Прапор містаТульчина.

2.1.1. Герб містаТульчина є історичним символом міста, офіційним атрибутом міського самоврядування.

2.1.2. Еталон Герба в авторському виконанні та супровідні документи (зміст та опис) зберігаються у Тульчинській міській раді та Тульчинському краєзнавчому музеї мають вільний доступ для ознайомлення мешканців міста.

2.1.3. Еталонне зображення Герба та його опис затверджуються міською радою.

2.1.4. При репродукуванні та тиражуванні Герба має бути збережена кольорова і графічна тотожність еталона та його опису.

 

2.2. Прапор містаТульчина є офіційним атрибутом міського самоврядування.

Прапор міста (оригінал) встановлюється у службовому кабінеті Тульчинського міського голови, а на час проведення сесій міської ради вноситься до сесійного залу.

 

2.3. Еталонне зображення Прапора міста та його опис затверджуються міською радою.

 

2.4. При репродукуванні і тиражуванні Прапора міста має бути збережена кольорова та графічна тотожність еталона і його опису.

 

2.5. Прапор міста піднімається на шпилі перед будинком міської ради та виконкому:

- в дні державних свят України;

- під час проведення сесії міської ради;

- під час прийому офіційних делегацій;

- під час міських урочистих церемоній та свят.

 

2.6. За обставин, коли здійснюється одночасне підняття прапорів України та міста, Прапор міста не може перевищувати за розмірами Державний прапор України і розміщується справа від нього (з боку глядача).

 

2.7. У випадку одночасного підняття Прапора міста та прапора організації, фірми, установи (якщо вони розташовані поруч) останній повинен не перевищувати розміри Прапора міста і розташовуватися справа від нього (з боку глядача).

 

перейти до змісту

 

 

3. Опис символіки

 

 

3.1. Малий Герб міста Тульчина

    На блакитному тлі зображені три золотих снопи пшениці, два крайні дещо підняті.

 

3.2. Великий Герб міста Тульчина

     Основою великого герба є малий герб, до якого додали золоту корону у вигляді  фортеці, а по боках золоте барочне обрамлення, що за думкою митця символізує появу міста в епоху барокко, епоху воєн, революцій, національного піднесення. Разом з тим барокко має жіночий, декоративний характер, що відповідає нашому національному характеру.

 

3.3. Прапор міста Тульчина

    Це прямокутник у пропорції 3 до 2, синього кольору у центрі  якого 3 золоті снопи пшениці. По краях золоте обрамлення.

 

перейти до змісту

 

 

4. Порядок використання символіки міста Тульчина

 

 

4.1. Герб міста Тульчина

      Зображення Герба відтворюється:

-    на Прапорі міста;

-         на фасадах будинків, в яких розміщуються органи місцевого  

     самоврядування міста;

- на знаках при в'їздах до міста;

- у сесійній залі міської ради та залі засідань виконкому міської ради;

- на бланках міської ради та її виконавчих органів;

- в офіційних виданнях міської ради;

  Зображення Герба використовується:

- як елемент святкового оформлення міста під час урочистих церемоній та свят;

-  під час урочистої церемонії присяги новообраного міського голови;

- на відзнаках міської ради та міського голови, посвідченнях, вітальних адресах, подяках, важливих історичних документах тощо.

4.1.1.В інших випадках Герб використовується відповідно до статей 4.3.-4.5. цього Положення.

 

4.2. Прапор міста Тульчина

 Прапор міста використовується:

- як елемент святкового оформлення міста під час урочистих церемоній та свят (День міста, фестивалі, виставки тощо);

- під час церемоній та інших урочистих заходів, які проводять міська рада та її виконавчі органи, міські громадські об'єднання, підприємства, установи та організації міста, незалежно від форм власності, а також під час сімейних урочистих заходів;

- під час урочистої церемонії присяги новообраного міського голови.

4.2.1.В інших випадках Прапор використовується відповідно до статей 4.3.-4.5. цього Положення.

 

4.3. Зображення символіки містаТульчинавикористовується виключно за згодою  Тульчинської міської ради.

 

4.4. Погодження умов використання символіки та контроль за її використанням здійснює міськарада.

 

4.5. За використання символіки з громадян, які займаються підприємницькою діяльністю, та юридичних осіб стягується збір відповідно до Положення про збір за право використання символіки м.Тульчина, яке затверджується міською радою.

 

4.6. Порушення умов використання символіки та цього Положення тягне за собою адміністративну відповідальність згідно з чинним законодавством.

 

 

перейти до змісту

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь