Музей-квартира М.Д. Леонтовича


Фото без опису

Вас вітає Музей-квартира М.Д. Леонтовича

Телефон: 2-25-65.

Музей-квартира М. Д. Леонтовича – музей «Щедрик» – це дім легендарної мелодії, яка стала символом Різдва у всьому світі. Твір, над яким Микола Леонтович працював майже усе своє життя, спершу здобув успіх в Україні, а згодом закріпився в західній культурі. Витоки Щедрика знаходяться серед народної творчості, а оброблений генієм, він розпочав свою мандрівку концертними залами, кіноекранами та навіть популярними серіалами. Мелодію виконують в стилі від класики до року, відбуваються флешмоби, створюються рейтинги найкращої обробки. Праісторичне начало відгукується в серцях людей з усього світу, коли вони чують цей передзвін. В яких же умовах народжувався цей спадок світової культури?

В період з 1908 по 1921 рік (з 31 року і до смерті) дім Миколи Леонтовича знаходився у Тульчині. Тут він створював музику, викладав співи у жіночому єпархіальному училищі (1908 – 1918 рр.), головував у тульчинській «Просвіті». В Тульчин Леонтович неодмінно повертався зі своїх творчих подорожей до Києва.

Фото без опису

 

В грудні 1977 року (з нагоди 100-річчя з дня народження Леонтовича) в Тульчині відкрито Музей-квартиру композитора. Цей рік також був оголошений UNESCO роком М. Леонтовича.

 

Створила музей високопрофесійний працівник музейної справи Ольга Іванівна Копайгородська. Музей складається з трьох кімнат з експозиціями та двох меморіальних кімнат.

 

Перебуваючи в помешканні Миколи Леонтовича можна відчути атмосферу домашнього затишку, в якій народжувалася музика. Кожна з особистих речей композитора (камертон, диригентська паличка, робочий стіл) може здатися інструментом чарівника. Цікавинкою музею є подарунки для дорогого вчителя від учнів та випускників жіночого єпархіального училища.

 

 

 

Фото без опису

    Донька композитора Галина Леонтович зберегла та передала музею багато речей батька. Особливо унікальним є фортепіано композитора. Як згадувала про це Галина: «Ось за ним у сувору зиму сидів у голоді і холоді батько. Закутає ноги ковдрою, хукає на пальці і грає, грає, наче не помічає жорстокої дійсності. Для нього існувала тільки музика. Мама створила максимальні умови для його творчого спокою і настрою. Вона, очевидно розуміла, ким є і ким залишається Леонтович для України..».

Фото без опису

  Фото без опису

      Тут також можна побачити музичний інструмент цитру. За спогадами сестри композитора, цитра пам’ятає найкращі часи родини з матеріальним достатком та веселим життям, а саме життя в Білоусівці. Там Микола записав від односельців багато пісень, які згодом увійшли до його «Другої збірки пісень з Поділля». Є і фісгармонія. М. Леонтович з даним музичним інструментом познайомився як тільки вступив до Кам’янець-Подільської семінарії. Дорожня валіза М.Леонтовича пам’ятає руки композитора, який завжди виходив з дому з нею на пошуки нових пісень…

Фото без опису

Меморіальні кімнати прикрашають художні картини родички композитора Вікторії Леонтович та бюст Леонтовича авторства відомого українського скульптора Галини Кальченко.

Фото без опису

Фото без опису

В 2019 році в рамках проекту «Ревіталізація Музею-квартири М. Д. Леонтовича в Музей мелодії пісні «Щедрик» шляхом діджиталізації фондів та створення фізичного та віртуального інтерактивно-комунікативних просторів» програми «Малі міста – великі враження», який виграла Тульчинська міська рада, в Музеї-квартирі відбулися кардинальні зміни.

Фото без опису

Три експозиційні кімнати обновили сучасними стендами з QR code та інтерактивними тачпанелями. Відтепер кімнати присвячені темам «Життя Леонтовича», «Капела ім. М. Леонтовича» та «Щедрик». Вони розповідають про найважливіші моменти з життя та творчості композитора, тут можна побачить рідкісні світлини, особисті речі та музичні інструменти. Кімната «Щедрик» сформована з напрацювань музикознавців Валентини Кузик та Тіни Пересунько.

Фото без опису

Багато додаткової інформації можна отримати в Музеї з тачпанелей, інтерфейс яких побудований дуже зручно, розділений за такими темами: Життєвий шлях М. Леонтовича, Твори Леонтовича, Бібліографія, Культурних код Щедрика, Світовий тріумф Щедрика, Щедрик в сучасній культурі, Тульчин – столиця Щедрика, Хорова капела М. Леонтовича. Колектив Музею дякує мистецтвознавцю Анатолію Завальнюку за надання своїх напрацювань. А також партнерам проекту – Вінницькій обласній універсальній науковій бібліотеці ім. К.А. Тімірязєва, яка дуже допомогла зі збором інформації.

Фото без опису

Завдяки QR code ви зможете закачати в свої гаджети ту чи іншу книгу про Леонтовича і, таким чином, забрати частинку Музею із собою!

В музеї завжди людно – масові заходи, творчі зустрічі, ювілеї композитора, екскурсії є повсякденною творчою практикою для працівників музею. Вже стало традицією в День народження композитора проводити «Українські вечорниці». В цей день сюди приходять композитори, поети, учасники хорової капели, студенти.

Фото без опису

Чекаємо на вас!

Замовити екскурсію, переглянути більше інформації про видатного композитора та музей- квартиру у Тульчині можна на сайті http://leontovychmuseum.org.ua/

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь