Велетень українського слова.

Дата: 09.03.2021 08:25
Кількість переглядів: 1088

Фото без опису

9 березня виповнюється 207 роки від дня народження великого сина українського народу Тараса Григоровича Шевченка(1814-1861). В історичному розвитку України Шевченко — явище незвичайне як своєю обдарованістю, так і місцем у культурі та мистецтві.

Походженням, становищем та популярністю Шевченко — виняткове явище також у світовій літературі. З 47 років життя поет пробув 24 роки у кріпацтві, 10 на засланні, а решту — під наглядом жандармів. Залишена спадщина надзвичайно багатогранна: він поет, письменник (драматург, прозаїк), художник (живописець, гравер), громадський та політичний діяч, фольклорист, етнограф. Член Кирило-Мефодіївського братства, академік Імператорської академії мистецтв. 21 вересня  “вільному художнику” Т. Шевченку вручили подорожню та 150 рублів сріблом.  Очевидно, цього або наступного дня він і виїхав з Києва. До останнього часу маршрут Т. Шевченка на територію Вінниччини був не відомий, відповідні дослідження не проводилися. Лише не так давно літературознавець Петро Жур на основі повісті  “Прогулка с удовольствием и без морали” (1856–1857) та дорожника  “Расписание трактатов от Петербурга до Москвы и других важнейших мест Российской империи” (1842) простежив шлях поета під час його відрядження з Києва.22 березня (3 квітня) 1845 року Т.Г. Шевченко подав заяву до ради Академії мистецтв з проханням надати йому звання художника. Рада Академії, розглянувши заяву Шевченка, винесла таке рішення: «Ст. 12. По прошению вольно приходящего ученика Академии Тараса Шевченко (по входящей книге № 386). Определено: Поелику Шевченко известен Совету по своїм работам и награжден уже за успехи в живописи серебряною медалью 2-го достоинства, то удостоить его звания неклассного художника и представить на утверждение общему собранию Академии». Вже в листопаді 1845 року загальні збори Академії мистецтв у Петербурзі затвердили рішення ради від 22 березня про надання Шевченкові звання некласного художника. Можливо, що завдяки цьому йому запропонували членство в Київській Археографічній Комісії. Тож в 1846 році Тарас Григорович одержав від київського генерал-губернатора розпорядження виїхати до Кам’янця, по дорозі збирати фольклорні й етнографічні матеріали та як художник змальовувати історичні й архітектурні пам'ятки.

Тарас Григорович Шевченко рушив через Васильків, Білу Церкву, Сквиру й невдовзі опинився у межах сучасної Вінницької обл. За кілька днів перетнув її з північного сходу на південний захід відвідав селище нашого району Шпиків, і 2 жовтня 1846 року прибув до Кам’янця-Подільського. Нажаль історія не залишила нам матеріалів тієї подорожі – вони не збереглися, та Вінниччина, її природа, населення, історія та культура залишили глибокий слід у творчості Т. Шевченка. Це стосується, насамперед, поем  “Гайдамаки” (1841),  “Варнак” (1849),  “Марку Вовчку” (1859),  “Прогулка с удовольствием и без морали” (1857). Духовно Тарас Григорович ніколи не розлучався із цими місцями, а набуті тут враження відлунювали ще не раз у його творах.

Археографічна комісія згодом організувала нову експедицію, але Т. Шевченко участі в ній не брав. 1 березня його звільнили зі складу співробітників комісії, а 4 квітня 1847 р. заарештували при в’їзді в Київ.

Дослідження Т. Шевченка в галузі життя і побуту українського народу набули особливого значення. Правда, він не залишив спеціальних праць з етнографії, бо ця сфера не була для нього основною, але збирання, вивчення і використання у творах Кобзаря етнографічних матеріалів становить наукову цінність. На підставі вивчення історичних пам’яток, а також життя і побуту українського селянства, він робить глибокі висновки про героїчне минуле рідного народу. Працюючи як художник і етнограф, збираючи матеріали, особливо ті, що стосуються українського народного життя, Т. Шевченко не тільки не обходив питання про становище українського селянства, а навпаки – широко застосовував етнографічні матеріали, щоб довести згубний вплив кріпосницьких відносин на розвиток матеріальної культури українського народу. Серйозна практична робота в галузі української етнографії дала можливість Шевченкові зробити висновки про те, як треба вивчати і висвітлювати життя та побут, у який спосіб організовувати дослідження, щоб правильно показати матеріальну і духовну культуру українців. Щоб писати про народне життя, вважав Тарас Григорович треба насамперед добре знати, а щоб добре знати, треба серйозно і послідовно вивчати. Не можна братися за висвітлення побуту народу, маючи про нього поверхові відомості.


Коментарі:

Ваш коментар може бути першим :)

Додати коментар


« повернутися до розділу «Новини»

Коментування статті/новини

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь