Як вберегтись від ботулізму? Остерігайтесь в’яленої риби та домашніх консервів
Ботулізм – одне з найважчих харчових отруєнь, що забрало вже цього року 6 життів в Україні.
Триває сезон домашніх консервацій, і ми поцікавилися у фахівців, яких правил повинні дотримуватися господині, щоб заготовки на зиму в домашніх умовах були смачними, зберегли вітаміни, і, не дай Боже, не стали отрутою.
– Ботулізм викликає збудник Clostridium botulinum та токсини, що він продукує, - каже головний спеціаліст Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Головного Управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області Олена Голубовська. -
Вони широко поширені в природі. Вегетативні форми та спори виявляють у кишківнику різних домашніх і диких тварин, водоплавних птахів та риб. Потрапляючи у зовнішнє середовище (грунт, мул озер і річок), спори можуть там довго зберігатися. Практично всі харчові продукти, забруднені грунтом чи вмістом кишківника тварин та риб, можуть містити збудник захворювання. Найбільш небезпечними для вживання є копчені, в'ялені м'ясні та рибні вироби, консерви, особливо домашнього приготування. Справа в тому, що без доступу повітря збудник ботулізму починає виробляти токсин, дія якого у багато разів небезпечніша за отруту гримучої змії. Смертельна інфекція може потрапити і знаходитися у банках з консерваціями, якщо не дотримуватися правил приготування консервованих продуктів.
– Чи передається ботулізм від людини до людини?
– На щастя, ця хвороба не заразна, і від людини до людини не передається, проте прогресує дуже швидко і може призвести до смерті. Ботулізм вражає нервову систему, в основному спинний мозок. Настає параліч м'язів, розвивається гостра дихальна недостатність. Отрута має здатність розсіюватися ділянками, тому не всі, хто вживав один продукт, однаково захворіють. При ботулізмі, як і інших харчових отруєннях, виникає загальна слабкість, блювання, біль у животі. Може бути так зване двоїння в очах. Якщо хворобу не лікувати, то може настати смерть від паралічу дихальної мускулатури.
– Як вберегти домашні продукти від інфекції, що порадите, щоб їжа не стала отрутою?
– У питаннях профілактики ботулізму основним є дотримання чистоти сировини. Чим чистіше відмито городину перед консервуванням, чим ретельніше промита і очищена від нутрощів риба, м’ясо, тим менша ймовірність потрапляння в організм збудника ботулізму. Гриби складно повністю звільнити від мікрочастинок грунту, тому не рекомендується консервувати їх у герметично закритих банках в домашніх умовах.
При консервуванні овочів, які містять мало природної кислоти, необхідно додавати за рецептурою оцтову, лимонну кислоти, бо збудник ботулізму не любить кислого середовища. Дуже важливо стерилізувати банки й прокип’ятити кришки безпосередньо перед закладкою продуктів. При консервуванні м’ясних і рибних продуктів проводити стерилізацію консервів при температурі 100 градусів не менше 60 хвилин. Найменше здуття кришки - причина для категоричної відмови від уживання в їжу вмісту цієї банки.
Категорично застерігаю не купувати консервацію, в’ялену, копчену, солену рибу у місцях несанкціонованої торгівлі, у приватних осіб.
Будьте уважними та обережними. Пам’ятайте, що хворобу легше попередити, ніж лікувати.