ВІДДІЛ ТУЛЬЧИНСЬКЕ БЮРО ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ ІНФОРМУЄ

Дата: 26.10.2021 18:06
Кількість переглядів: 422

Фото без описуЧасто люди що звертаються до відділу Тульчинське бюро правової допомоги стикаються з арештами рахунків і стягненням майна “без суду і слідства”. Несподівана і неприємна ситуація нагадує про непогашені борги. Але хіба так може бути? Так, якщо кредитор використав такий інструмент, як виконавчий напис нотаріуса. Що це таке і чи можна скасувати виконавчий напис нотаріуса повідомляє відділ Тульчинське бюро правової допомоги.

Що таке виконавчий напис нотаріуса? 

Це документ, у якому нотаріус розпоряджається стягнути майно на користь кредитора, повернути або передати йому майно у разі виникнення заборгованості. Щоб отримати такий напис, кредитор звертається до нотаріуса із документом, за яким має намір стягнути борг. Це може бути кредитний договір, договір іпотеки, лізингу тощо.

Кредитори використовують виконавчий напис нотаріуса як виконавчий документ. З таким написом вони можуть звернутися до державного або приватного виконавця, щоб арештувати рахунки боржника чи навіть відібрати майно.

Чому кредитори обирають саме цей варіант, а не звертаються до суду? Так вони можуть повернути гроші швидко та приховати процес від боржника. Судова тяганина забирає багато часу і нервів. До того ж, суд інформує боржника про позов та надсилає копії документів. У людини є можливість вступити в процес і активно захищати себе. Це не вигідно кредитору.

У випадку з виконавчим написом нотаріуса боржник, як правило, дізнається про все після відкриття виконавчого провадження і накладення арешту на банківські рахунки. Тож доводиться діяти оперативно.

Найчастіше про виконавчий напис нотаріуса стає відомо після отримання повідомлення від банку про арешт рахунків.

Якщо людина отримала лист з постановою виконавця поштою, вона може знайти там номер виконавчого провадження та ідентифікатор доступу для сайту.

Часто виконавці завантажують в цю електронну систему всі матеріали провадження. Якщо особа їх там знайде, потреби у поїздці до органів державної виконавчої служби не буде. Одразу потрібно передати документи на ознайомлення адвокату і починати процес оскарження виконавчого напису.

Скасувати виконавчий напис нотаріуса можна у суді. При подачі позову потрібно звертати особливу увагу на формулювання вимог. “Скасувати виконавчий напис” або “визнати його недійсним” – це розмовні формулювання, некоректні для судового розгляду. Для ухвалення позитивного рішення у позові варто просити “визнати виконавчий напис таким, що не підлягає виконанню”.

Крім того, потрібно одночасно подати заяву про забезпечення позову з проханням зупинити виконавче провадження. Як правило, суди задовольняють такі заяви. І це дуже важливо для боржника. Зупинення провадження не знімає арешту з майна, але забезпечує його збереження. Наприклад, при накладенні арешту на транспортний засіб виконавець не зможе продати його на аукціоні в рахунок погашення боргу.

Щоб суд прийняв рішення на вашу користь, необхідно надати докази протиправності дій нотаріуса. Скасувати виконавчий напис нотаріуса можна на таких підставах:

  • відсутність нотаріального посвідчення кредитного договору;
  • спірний характер боргу;
  • порушення строків пред’явлення претензій;
  • стягнення відсотків та неустойки після встановленого строку кредиту.

 

Нерідко нотаріуси виносять виконавчий напис щодо договорів, які не посвідчені нотаріально. Тут практика однозначна: такі дії протиправні і є підставою для скасування напису.

Щоб законно оформити виконавчий напис, нотаріус зобов’язаний переконатися у відсутності спору щодо боргу між боржником і кредитором, а також у безспірності розміру сум, що підлягають стягненню.

Закон передбачив, що все має відбуватись вчасно. У кредитора є три роки на отримання виконавчого напису з моменту виникнення вимог за зобов’язанням. Право вимоги з’являється з настанням терміну повернення коштів за договором. А якщо йдеться про відносини між юридичними особами, цей строк складає один рік.

Найчастіше за оформленням виконавчого напису по прострочених боргових вимогах звертаються банки та інші фінансові установи. Вони знають, що в разі звернення до суду боржник заявить про позовну давність, і вони залишаться ні з чим. А нотаріуси вчиняють виконавчі написи за домовленістю з банками та кредитними установами, адже не несуть жодної відповідальності за такі дії.

Тут теж йдеться про строки, але не потрібно плутати цю підставу зі спливом строку на пред’явлення вимоги. Суть в тому, що кредитор не може стягувати  ні відсотки за кредитом, ні неустойку (штрафи, пеня) після закінчення терміну кредиту, вказаного в договорі. Наприклад, якщо строк користування кредитними коштами – два роки, то вам не можуть нарахувати відсотки після спливу цього періоду. Таке стягнення є незаконним.

Крім цього, якщо банк вже виставив  вимогу про дoстрокове погашення кредиту, строк повернення коштів змінюється. Після такої вимоги банк не має права нараховувати проценти.

Тож якщо напис нотаріуса містить незаконне нарахування відсотків за кредитом, є всі підстави для його оскарження.

Отже, виконавчий напис нотаріуса часто видається без дотримання вимог закону. Якщо кредитор і нотаріус порушують права громадянина, то потрібно звертатися до професійних адвокатів. Вони знайдуть підстави для оскарження таких дій і зможуть відмінити виконавчий напис нотаріуса у законному порядку.

 

За відповідними консультаціями з вищевказаних питань громадяни можуть звертатися до відділу Тульчинське бюро правової допомоги, що знаходиться за адресою м. Тульчин, вул. Миколи Леонтовича, 47; тел. (04335) 2-10-63; 0961756236; E-mail: tulchynske@legalaid.vn.ua

 

Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги - 0-800-213-103, за яким кожен може отримати необхідну інформацію щодо надання правової допомоги.

 

Правову допомогу також можна отримати
за безкоштовним телефоном системи БПД 0 800-213-103


- у месенджері Фейсбук-сторінки:
https://www.facebook.com/Centre.4.Legal.Aid/


- у публічному чаті Телеграм-каналу «Безоплатна правова допомога»
 
https://t.me/ualegalaidchat


- у приватному чаті системи  БПД у Телеграм
http://legalaid.gov.ua/telegram.html


- у приватному чаті системи БПД у Вайбер
http://legalaid.gov.ua/viber.html


- написавши на електронну пошту  Томашпільського місцевого центру tomashpil.vinnitsya@legalaid.vn.ua

 

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь