Міжнародний день рідної мови
Мова є не просто засобом комунікації, вона відкриває для нас дуже широкі можливості. Людина так звикає до рідної мови, що вона стає невід’ємною частиною її власної особистості. Рішення про заснування Міжнародного дня рідної мови було прийняте у 1999-му році на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО. Датою щорічного свята вибрано 21-е лютого.
Це всесвітнє свято було засноване з метою сприяння багатому культурному та мовному різноманіттю. Збереження багатомовності дає можливість зберегти не тільки унікальний погляд на тисячолітню історію і культуру народів, але й виробити найбільш широкі підходи у сфері взаєморозуміння і людяності.
Зроблені кроки по збереженню і поширенню рідних мов на практиці показали, що це активно служить зміцненню солідарності і терпимості, розширенню взаєморозуміння і діалогу, що особливо цінно для нас і нашої власної, сучасної культури і традицій. Загалом у світі говорять приблизно шістьма тисячами різних мов, стверджують дослідники ЮНЕСКО, але половині усіх мов загрожує зникнення.
За даними ЮНЕСКО, в Україні нараховується 15 мов, які можуть зникнути. Серед них – караїмська, кримськотатарська, урумська, русинська. Разом зі зникненням мови, зауважують дослідники, втрачається й культурне надбання її носіїв.
Мова – це історія народу, його світогляд. Без своєї мови, своєї самобутньої культури немає народу. Мова – найважливіший засіб спілкування людей і пізнання світу, передачі досвіду з покоління в покоління.
Наша рідна українська мова – одна з найбагатших і наймелодійніших мов світу. Це мова великого народу, нашої культури та історії. Українською мовою написані невмирущі твори Котляревського, Шевченка, Франка, Лесі Українки, Нечуя-Левицького і Коцюбинського.
Шануйте і любіть рідну мову, збережіть її в усій чудовій красі для себе й наступних поколінь!