Держпродспоживслужба інформує, що необхідно знати про сказ !
Сказ - вірусна, смертельна інфекція, розвиток якої у людини можна попередити введенням вакцини людям та вакцинацією тварин. Людям вірус сказу зазвичай передається при укусі заражених тварин, при чому у 99% випадків джерело інфікування – собаки та коти.
Інкубаційний період (період від потраплянням збудника до початку проявів хвороби) сказу зазвичай триває 1-3 місяці, але може варіюватися від 1 тижня до 1 року в залежності від різних факторів. Це означає, що симптоми хвороби можуть виникати протягом цього періоду з моменту укусу. Сказ завжди смертельний. Проте правильна та своєчасна допомога до розвитку захворювання дає 100% шанс врятуватися.
Якщо є підозра, що тварина може бути заражена збудником сказу (а це в кожному випадку укусу або потрапляння слини не вакцинованої від сказу тварини на ділянки ушкодженої шкіри, де є порізи чи подряпини або ж на поверхню слизової оболонки).
Всі, хто отримав травму нанесену твариною з підозрою на сказ або ж підтвердженим сказом, мають право отримувати безоплатну медичну допомогу. Препарати, які необхідні для цього, є. Запам’ятайте, що після укусу не треба чекати симптомів! Збережіть собі ці правила.
Навіть якщо укус був не до крові, слина зараженої тварини могла потрапити на подряпини, а це - пряма загроза заразитися.
Тварину, яка вкусила, в жодному разі не слід вбивати. Її варто ізолювати, встановити за нею нагляд на протязі 10 діб, та попередити ветеринарного працівника. Слід дотримуватись правил утримання та вигулу домашніх собак і котів, не створюючи небезпеку оточенню.
- Негайно та ретельно промийте уражене місце великою кількістю води з милом. Ця проста процедура має важливе значення і може врятувати життя.
- Дезінфікуйте рану антисептичним засобом на основі спирту чи йоду (перекис водню не допоможе).
- Зверніться до найближчого медзакладу. Якщо немає впевненості в тому, що тварина була здоровою, вам обов’язково мають зробити щеплення.
- Якщо є можливість - зверніться до ветеринарної служби з твариною щодо якої у вас є підозра на хворобу - сказ, яка вас вкусила та провести дослідження цієї тварини, щеплень.
- Зробіть профілактичне щеплення, якщо ваша робота пов’язана з ризиком зараження, зокрема, якщо ви працюєте ветеринаром, єгерем, лісником, у лабораторіях, які працюють з тваринами.
Якщо ви помітили , що на вашу домашню тварину напала агресивна тварина та нанесла покуси , подряпини , ослизнення – негайно повідомте спеціалістів Тульчинської районної державної лікарні ветеринарної медицини для вжиття необхідних заходів для запобігання зараження вашої тварини збудником сказу.
Протягом року працівники Тульчинської районної державної лікарні ветеринарної медицини здійснюють профілактичні щеплення собак та котів проти сказу шляхом подвірних обходів . Вакцина проти сказу надається безкоштовно – послуга ветеринарного спеціаліста державної служби коштує 11,67 гр.( профілактичне щеплення 1 голови). Сподіваємося, що власники домашніх тварин із розумінням поставляться до цієї проблеми і всіляко сприятимуть працівникам ветеринарної служби у профілактиці такого небезпечного захворювання, як сказ.
Особливо звертаємо увагу людей, які з власної доброти беруть безпритульних тварин (собак, кішок) до себе до дому, що перед тим, як принести тваринку до дому її потрібно доставити у ветеринарну установу для клінічного огляду та профілактичної вакцинації проти сказу.
Вакцинація від сказу – це єдиний спосіб запобігання виникнення хвороби на сказ