Отримання щеплень задля захисту від інфекційних хвороб
З початку 2024р. на території Вінницької області спостерігається зростання захворюваності на кашлюк, що є наслідком недостатнього охоплення щепленнями проти кашлюку дитячого населення за попередні роки. Охоплення вакцинальним комплексом проти кашлюку за період з 2019р по 2023р. складає від 71% до 87% підлягаючих дітей віком до 1 року. Серед дітей віком старше 1 року охоплення щепленнями за останні 5 років складало від 69,8% в 2019р. до 4,4% в 2023р.
За рішенням Державної комісії з питань ТЕБ та НС в Україні розпочалася в липні і триватиме до листопада включно кампанія додаткових заходів з імунізації проти кашлюку, дифтерії та правця тих груп населення, які пропустили планові щеплення, включаючи і дітей, і дорослих.
Накопичення значної кількості невакцинованих осіб призвело до формування прошарку населення, вразливого до збудників цих хвороб.
Ці хвороби важкі та небезпечні для життя. Дифтерія та правець можуть призвести до серйозних ускладнень і навіть смерті. Кашлюк особливо небезпечний для немовлят, так як може викликати зупинку дихання.
У травні 2024р. на території області зареєстровано перший в Україні летальний випадок кашлюку у дитини 2,5 міс., яка ще не встигла отримати щеплення проти кашлюку відповідно віку.
Кашлюк належить до повітряно-крапельних інфекцій, інфікування відбувається від хворої людини. Більшість симптомів схожі з ГРВІ, але для кашлюка характерний сильний нападоподібний кашель, який більше проявляється вночі, ніж вдень.
За 9 місяців 2024р. в районі зареєстровано та лабораторно підтверджено 16 випадків захворювання на кашлюк, з них щеплено всього 4 дитини - 25% !
Така ситуація може призвести до зростання захворюваності на кашлюк, дифтерію, правець, важких форм протікання хвороби, збільшення випадків ускладнень після захворювань, інвалідності і смертності.
В Тульчинському районі щеплення проводять 9 центрів первинної медико-санітарної допомоги та 3 ФОП, рівень охоплення недостатній у всіх закладах. Всі медичні установи, які проводять вакцинацію, імунобіологічними препаратами забезпечені. Отримання вакцин, транспортування, зберігання проводиться з дотриманням вимог «холодового ланцюга». Шановні батьки, якщо ваші дітки не отримали відповідні щеплення згідно Національного календаря, їх можна надолужити та вберегти дитину від важкого перебігу хвороби. Потрібно лише звернутися до свого сімейного лікаря.
Для дорослих кожні 10 років, починаючи з 26-річного віку, обов’язковим є щеплення проти правця та дифтерії, вакцинація безоплатна.
Батьки повинні усвідомлювати всі ризики і обирати вакцинацію, адже від їх рішення залежить здоров’я і життя їх дітей.
ВСП Тульчинський районний відділ
Державної установи «Вінницький обласний центр
контролю та профілактики хвороб
МОЗ України»
.