Суворівське городище Х-ХІ ст.

Дата: 27.04.2020 16:10
Кількість переглядів: 800

Наша місцина заселена із прадавніх часів, про це свідчать численні пам'ятки археології. Одна із них датується Х-ХІ ст., має статус національного значення та знаходиться біля села Суворовського (Постанова Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2009 р. № 928, ох. № 020025-Н(2013, 178)). Дане городище вперше описане Є. Сіцинським в «Археологической карте Подольской губернии» у 1899 році та є цінним джерелом інформації пов’язаним із історичними подіями, віруваннями, життям і діяльністю давнього населення України.
Городище Суворівське досліджувалося у 2014 році археологами Вінницького обласного краєзнавчого музею, зокрема кандидатом історичних наук, завідуючою сектором археології Грабовською О.В., та належало літописному племені уличів. Зазвичай, поруч із городищами розташовувалися і поселення. Слід зазначити, що слов’янське плем’я уличів проживало на більшій частині сучасної Вінницької області та були чисельно великим угрупованням, а їхні городища поділяються на 3 основних типи:
1. Найбільш числені угрупування становлять прості мисові городища із замкнутим валом по периметру площадки, або без нього.
2. Мисові городища із складним планом із двома валами і наперед визначеною підрізкою схилів мису. Представлені вони меншою кількістю. Спорудження їх відноситься до скіфського часу, але використовувалися вони і слов’янами.
3. Городища правильної геометричної форми, найчастіше округлої, обриси яких не залежали від місцевого рельєфу.
Уличі (дав.-рус. оуличи, угличі у тексті X ст. Константина Порфирородного) — східнослов'янське плем'я, що мешкало у 6-9 ст. у пониззі Дніпра від річки Росі до Чорного моря у межах розселення антів, нащадками яких вони і були. Входили у Антський союз. Межували на сході з тюрками, на заході — з тиверцями, на північному заході — з полянами. Вперше у середині IX століття уличі згадуються у «Повісті минулих літ» поряд із тиверцями в регіонів від річок Дністер та Дунай до Чорного моря. Узяли участь в етногенезі українців.
Існує гіпотеза, що їхніми сучасними нащадками є гуцули.
Нажаль реконструкції саме Суворовського городища немає, та щоб у читачів було уявлення рекомендую ознайомитися із абстрактними реконструкціями дерево-земляних укріплень, які надала Грабовська О.В.

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Підготовлено Л.Щербань, провідним спеціалістом відділу культури, туризму та охорони культурної спадщини Тульчинської міської ради.


« повернутися до розділу «ТУРИЗМ»

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь