Великдень

Дата: 16.04.2017 11:19
Кількість переглядів: 720

Фото без опису

Пасха, або Світле Христове Воскресіння – одне із найголовніших свят християн усього світу. Головний великодній атрибут – фарбовані, розмальовані, ошатно прикрашені яйці, які і символізують Воскресіння Господнє.

За одним із переказів, Марія Магдалина прийшла розповісти про чудесне Воскресіння сина Божого імператору Тиберію, а так як приходити до нього без подарунка було не прийнято, а в неї з собою крім простого вареного яйця нічого не було, то і подарувала його Тиберію, промовивши: «Христос Воскрес!». Він не повірив у розповідь: «Як може хтось воскреснути з мертвих? Це так само не можливо, як і те, щоб це яйце раптом стало червоним». В ту ж мить подароване яйце набуло кольору крові, засвідчуючи істинність сказаного, а Тиберій вигукнув: «Воістину воскрес!».

Воскресіння, що передує цій події так трактується в Еванглії від Матвія: «…По прошествии же субботы, на рассвете первого дня недели, пришла Мария Магдалина и другая Мария посмотреть гроб. И вот, сделалось великое землетрясение, ибо Ангел Господень, сошедший с небес, приступив, отвалил камень от двери гроба и сидел на нем; вид его был, как молния, и одежда его бела, как снег; устрашившись его, стерегущие пришли в трепет и стали, как мертвые. Ангел же, обратив речь к женщинам, сказал: не бойтесь, ибо знаю, что вы ищете Иисуса распятого; Его нет здесь - Он воскрес».

За іншим переказом традиція дарувати на Пасху святково прикрашені яйці пішла  від римлян, і зародилася в далекому 224 році до н.е. В наш час ціла індустрія працює на це свято. Проте в кожній країні є свої, тільки їй притаманні звичаї:  в Німеччині з  16 ст. набули популярності сувеніри та солодощі у вигляді зайчиків. Сьогодні пасхальний заєць – один із світових символів родючості та матеріального добробуту. В Болгарії на Великдень виготовляють величезну кількість горщиків, які прийнято скидати з верхніх поверхів на землю, таким чином уособлюючи перемогу добра над злом. Бажаючі перехожі беруть собі глиняні осколки, як сувеніри, що принесуть щастя.

У нашій місцині також є свої традиції, вірування та звичаї. Багато в чому у їх збереженні ми завдячуємо нашому земляку, відомому українському письменнику - Анатолію Патрикійовичу Свідницькому (1834-1871). Народився він у родині священика, де до Великодня ставилися з особливим трепетом та повагою. Дитячі роки майбутнього письменника пройшли серед мальовничої природи при бузького села Маньківка. З ранніх років Анатолій Патрикійович спостерігав за працьовитим подільським народом, що з часом знайшло відображення у творах. Хочеться  познайомити наших читачів з його етнографічним нарисом «Великдень у подолян». Дещо із викладеного до наших днів не дійшло, та й не дивно, адже нарис побачив світ у шістдесятих роках дев’ятнадцятого століття. Та завдяки йому ми маємо уявну картину про давніх подолян, працьовитих, веселих з чудовими вишивками на сорочках, своєрідними зачісками та головними уборами. Анатолій Патрикійович з великою повагою ставився до цих простих людей – носіїв та зберігачів давнього культурного спадку. У своєму нарисі висвітлив з максимальною точністю, по кожному  дню всі звичаї, які передують світлому Христовому Воскресінню та надав повну картину святкувань з народними гуляннями, гаївками та забавами, що були притаманні нашому краєві. Високо оцінив це дослідження з докладним аналізом звичаїв та обрядових пісень Іван Франко: «Праця ця дає дуже красне свідоцтво, як пильно придивлявся Свидницький до життя та побуту рідного народу і якою гарячою любов’ю обіймав його. Праця ця надовго залишиться одною з найкращих оздоб української літератури».

Детальніше ознайомитися з культурою та побутом давніх українців можна в Тульчинському краєзнавчому музеї,  в  експозиційній залі присвяченій народознавству.

Фото без опису

Пасхальна заутреня, Микола Пимоненко, 1891.


« повернутися до розділу «Новини»

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь