Міжнародний день рідної мови

Дата: 21.02.2021 08:55
Кількість переглядів: 1400

Фото без опису

21 лютого світ відзначає Міжнародний день рідної мови, встановлений ЮНЕСКО з метою захисту мовної та культурної багатоманітності.

Історія свята, на жаль, має трагічний початок. 21 лютого 1952 року у Бангладеші (Східний Пакистан) пакистанська влада жор­стоко придушила мітингувальників (це були переважно студенти), які висловлювали протест проти урядової заборони на використан­ня в країні своєї рідної - бенгальської - мови. Після проголошення незалежності Східного Пакистану (Бангладешу) 1971 року цей день відзначають в країні як день мучеників, вшановуючи пам'ять загиблих за рідну мову. Саме за про­позицією цієї країни у листопаді 1999 року ЮНЕСКО проголосило 21 лютого Міжнародним днем рід­ної мови.

За даними ЮНЕСКО, у світі існує близько шести тисяч мов. На жаль, майже половина з них зна­ходяться під загрозою зникнення. На думку фахівців, це трапляється у тому випадку, коли її переста­ють з тої чи іншої причини вживати та вивчати більше 30% носіїв мови.

Та не все так погано: мови не лише вмирають, а й мають здатність воскресати. Такими, напри­клад, є карнійська мова та іврит.

В Україні День рідної мови існує з 2002 року. Тож давайте дізнаємося нове й цікаве про свою солов'їну рідну мову.

Українська мова, за різними даними, займає 25 або 32 місце за кількістю носіїв серед найпоши­реніших мов у світі. Для 36-37,5 мільйонів осіб українська мова є рідною. Загалом у світі 41-45 мільйонів осіб володіють українською.

Українську мову в різні історич­ні періоди називали по-різному: проста, руська, русинська, ко­зацька тощо. Історично найуживанішою назвою української мови до середини XIX ст. була назва «руська мова».

У 1918-1920 роках українська мова була офіційною мовою Кубанської Народної Республіки.

Українська дуже тісно пов'яза­на зі старослов'янською - спільною мовою предків всіх сучасних слов'ян, так само як санскрит, є мовою, найближчою до спільної мови перших індоєвропейців (арійців). До речі, в українській мові є багато слів, які майже ідентичні словам у санскриті: «повітря», «кохати», «кінь», «дерево», «вогонь».

Учений В. Кобилюх довів, що українська мова сформувалася в Х-ІУ тисячоліттях до нашої ери. Тому походження найважливіших українських слів треба шукати саме в санскриті, а не в російській, німецькій, турецькій, грецькій та інших мовах, які виникли значно пізніше.

Українська мова - одна з найкрасивіших мов у світі. Вона визнана другою за мелодійністю мовою світу після італійської. Третє місце у цьому рейтингу посідає грузинська мова.

Особливістю української мови є те, що вона багата на зменшувальні форми. Зменшувально-пестливу форму має, як не дивно, навіть слово «вороги» - «вороженьки».

Найбільше наших слів почина­ються з літери «п», а найчастіше використовується літера «о». Бу­кви «ф» і «ґ» - найменш уживані. Найдовшим словом в україн­ській мові є слово «дихлордифенілтрихлорметилметан» (назва хімікату, що використовується для боротьби зі шкідниками). Це слово містить у собі аж ЗО літер!

Іменник у нашій мові має 7 відмінків, що вирізняє українську мову серед східнослов'янських. Сьомий, кличний, існує також в граматиках латині, грецької та опціонально в санскритській граматиці (як опціональний восьмий відмінок).

Назви всіх дитинчат тварин в українській мові відносяться до середнього роду.

Найчастіше серед іменників вживається слово «рука», серед дієслів - «бути», прикметників - «великий», займенників - «він». Останні місця в таблиці частот­ності займають слова «мутація», «баклажка», «радист», «білочка».

В кінці XVI - на початку XIX століть в Україні використовувалася особлива система письма («козацький скоропис»), де написання деяких букв відрізнялося від прийнятих у кирилиці.

Українська мова має «напівофіційний» статус в американському окрузі Кук. Так, ще у 2013 році влада округу презентувала нову україномовну програму з інформування населення регіону про податкову політику влади. Ви можете подумати, що тут такого особливого, проте саме українську мову обрали, тому що вона одна з найбільш вживаних мов у цьому районі.

В українській мові й донині збереглися назви місяців з давньослов'янського календаря.

Відповідно до видання «Короткий словник синонімів україн­ської мови», в якому розроблено 4279 синонімічних рядів, найбільшу кількість синонімів має слово «бити» - 45 синонімів.

Сучасна українська мова налічує, згідно зі словником Наці­ональної Академії Наук України, близько 256 тисяч слів і включена до списку мов, які успішно розвиваються нині.

Офіційно вважається, що після видання «Енеїди» Івана Котляревського, українська мова була прирівняна до літературної мови. А Івана Котляревського вважають основоположником нової української мови.

Дослідники довели, що чимало вживаних сьогодні українських слів та мовних коренів були поширені ще у часи трипільської культури, про що свідчать топографічні назви, народні пісні сонцепоклонницьких часів та значний слід у древньоіндійській мові - ведичному санскриті, джерела якого дійшли до нас з давни­ни у 5 тисяч років.

Цікаво також, що дуже багато значень має абревіатура ПК. Зазвичай ця абревіатура асо­ціюється у нас з персональним комп'ютером. Але також ПК може розшифровуватися, як «палац культури», «паровий кран», «перфокарта», «пістолет-кулемет», «предметний каталог», «Повітряний кодекс», «пожежний кран», «постійний комітет», «променевий кінескоп», «проміжний конденсатор», «прохідницький комбайн», «прядильно-крутильна (машина)» та багато інших. А найдовшою абревіатурою у нашій мові є ЦНДІ- ТЕДМП, яка розшифровується як Центральний науково-дослідний інститут інформації і техніко-економічних досліджень з матеріаль­но-технічного постачання.

У нашій мові є незвичні слова - паліндроми. Це слово чи фраза, які можна читати як зліва напра­во, так і справа наліво. В українській мові є тільки два паліндроми, які складаються із семи літер: «ротатор» і «тартрат».

Загалом у світі до 45 мільйонів людей володіють українською. Вражаюча цифра, правда ж? Ми здатні помножити це число. І почати це може кожен, варто лише більше розмовляти українською на роботі та вдома, читати україн­ською книжки і дивитися фільми.

За матеріалами Інтернет-джерел


Коментарі:

Ваш коментар може бути першим :)

Додати коментар


« повернутися до розділу «Новини»

Коментування статті/новини

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь