Вояки УНР – наші земляки

Дата: 13.03.2019 08:45
Кількість переглядів: 442

Фото без описуОдним із таких патріотів є наш земляк Кузьмінський  Олександр Хомич – генерал – хорунжий  Української Армії. Народився в м. Тульчині 30 серпня 1884 року. Родина походила  із міщан. Закінчив Тульчинське духовне училище, Одеське  піхотне юнкерське училище (1908 рік), служив підпоручиком у 75 – му піхотному Севастопольському полку ( Гайсин), у складі якого брав участь у Першій світовій війні. У 1917 році закінчив один курс Військової академії Генерального штабу. Останнє звання у російській армії – капітан.

З 4.12. 1917 року – начальник штабу 64 –ї Української дивізії.

З 2.04. 1918 року – у резерві старшин Генерального штабу військ Центральної Ради.

З 20.04.1918 року – молодший ад’ютант штабу 2-го Подільського корпусу Армії УНР.

18 листопада 1918 року після початку антигетьманського повстання, 2-й Подільський корпус на чолі з генералом Петром Єрршевичем перейшов на бік Директорії. Фактично цей крок зіграв вирішальну роль у боротьбі Директорії проти гетьмана Скоропадського. Спираючись на Вінницю – штаб Єрошевича, війська Директорії почали активний наступ на Київ. У розпорядження повстанських частин зі складів Подільського корпусу було надіслано велику кількість зброї, обмундирування та іншого військового майна. Крім того, генерал Єрошевич сформував кілька артилерійських батарей і піхотних частин, які були спрямовані на підтримку Осадчого корпусу військ Директорії. Зокрема, завдяки гарматам, відправленим 2-м Подільським корпусом, вдалось повністю укомплектувати артилерію січових стрільців – ударну силу Осадчого корпусу.                       

З 30.05. 1918 року – штаб – старшина оперативного відділу військ Директорії.

Фото без опису

З 30.07.1919 року – помічник начальника оперативного відділу штабу Дієвої армії УНР.

Генерал –хорунжий Кузьмінський Олександр Хомич з кінця 1919 року по серпень 1920 року очолював Розвідувальну управу Генерального штабу Збройних Сил УНР, а з  1921 року – розвідувальний відділ Партизанського Повстанського Штабу Державного Центру УНР в екзилі.

Фото без опису

Станом на 04.08.1920 року – булавний старшина  3-го генерал – квартирмейстерства Генерального штабу УНР. Підполковник армії УНР ( генерал – хорунжий в еміграції.  Відповідав за розвідувальну роботу Партизансько –Повстанського Штабу 2-го відділу куди входила (розвідка та контррозвідка).

Розвідувальна діяльність  Генерального Штабу УНР в умовах еміграції була спрямована передусім на здобуття різнопланової інформації про дислоковані в Україні сили Червоної армії, органи державної безпеки УСРР, стан охорони державного кордону, політичну й економічну ситуацію в країні. Відбувалося вивчення території України як майбутнього театру збройного повстання.

У 1939 році виїхав до Австрії.  У 1951 році емігрував до Канади. Помер у Торонто у 1975 році.

 Син генерала Олександра Кузьмінського – Олександр Олександрович навчався у Львівській гімназії та університеті, був командиром батареї під Бродами, вступив в УПА – загинув у 1947 році, оточений комуністами в Західних Карпатах. Він і його побратими висадили себе в повітря, щоб не дістатися живими до рук ворога.

    Досить коротка  біографічно – статистична  довідка про нашого  земляка, але  той, хто знає цей важкий поступ за  Незалежну Україну, той зрозуміє, що на плаху було покладено все життя, заради нас з вами.  От і сьогодні наша країна в черговий раз  дає відсіч ворогу, який навіть поняття немає, що таке  національна гордість, свобода, любов до свого народу, родини, землі. Кожний із нас, приймаючи те чи інше рішення в своєму житті, приречений, або на пам'ять народу, або на повне забуття.

Боротьба продовжується, Україна утверджує себе на світовій арені, а історія вкотре  показує нам, що героїв нам не бракує, а наше маленьке містечко Тульчин стає частиною великої української історії за вільну, про європейську  Україну.

 Література: Тинченко Я.Ю. Офіцерський корпус Армії Народної Республіки ( 1917-1921). Книга 1 – Київ – Темпора 2007.

В.С. Сидюк. Національні спецслужби в період української революції 1917-1921рр.

Заступник директора музею з питань наукової  

                      роботи   Лукашенко С.І.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь