Межі дії мораторію на відчуження земель сільськогосподарського призначення

Дата: 01.12.2020 15:59

Фото без описуДо відділу Тульчинське бюро правової допомоги досить часто звертаються громадяни району з проханням роз’яснити до якого часу буде діяти мораторій на відчуження земельних ділянок, що перебувають у власності громадян та які категорії земель попадають під дію мораторію?

Відповідно до вимог пунктів 14 та 15 розділу X Земельного кодексу України передбачено: До набрання чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення, але не раніше 1 січня 2020 року, забороняється внесення права на земельну частку (пай) до статутних капіталів господарських товариств.

До набрання чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення, але не раніше 1 січня 2020 року, не допускається:
а) купівля-продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності, земель, що перейшли до комунальної власності або передані до комунальної власності відповідно до статті 14- 1 Закону України “Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)”, крім вилучення (викупу) їх для суспільних потреб;
б) купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок і зміна цільового призначення (використання) земельних ділянок, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб для ведення товарного
сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв), крім передачі їх у
спадщину, обміну (міни) відповідно до частини другої статті 37-1 Земельного кодексу України, земельної ділянки на іншу земельну ділянку з однаковою нормативною грошовою оцінкою або різниця між нормативними грошовими оцінками яких становить не більше 10 відсотків та вилучення (викупу) земельних ділянок для суспільних потреб, а також крім зміни цільового призначення (використання) земельних ділянок з метою їх надання інвесторам – учасникам угод про розподіл продукції для здійснення діяльності за такими угодами.

Купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок та земельних часток (паїв) зазначених вище, запроваджується за умови набрання чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення, але не
раніше 1 січня 2020 року.

Угоди (у тому числі довіреності), укладені під час дії заборони на купівлю-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок та земельних часток (паїв), визначених підпунктами зазначених вище, в частині їх купівлі-продажу та іншим способом відчуження, а так само в частині передачі прав на відчуження цих земельних ділянок та земельних часток (паїв) на майбутнє є недійсними з моменту їх укладення (посвідчення).

Таким чином, дія мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення поширюється на наступні земельні ділянки:
1. земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва;
2. земельні ділянки, виділені в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства.

Для того, щоб визначити, яка саме у особи категорія земель, необхідно перевірити інформацію в документі про право власності на землю, в якому зазначається, яка саме у особи земельна ділянка – для ведення товарного
сільськогосподарського виробництва чи для ведення особистого селянського господарства.

Після зняття мораторію, власники земельних ділянок матимуть право відчужувати вказані земельні ділянки.

Правову допомогу ви можете отримати за безкоштовним телефоном системи БПД 0 800-213-103
- у месенджері Фейсбук-сторінки: https://www.facebook.com/Centre.4.Legal.Aid/
- у публічному чаті Телеграм-каналу «Безоплатна правова допомога»  https://t.me/ualegalaidchat
- у приватному чаті системи  БПД у Телеграм http://legalaid.gov.ua/telegram.html