Дата: 22.12.2021 12:55

Фото без описуСЕКТОР ТУЛЬЧИНСЬКЕ БЮРО ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ ІНФОРМУЄ: "Яким чином діяти особі у разі затримання правоохоронцями та взяття під варту, щоб її права не були порушені?"

До сектору Тульчинське бюро правової допомоги досить часто звертаються громадяни, з запитаннями, яким чином діяти особі у разі затримання, взяття під варту правоохоронними органами, щоб їх права в таких випадках не були порушені.
Отже, в зв’язку з цим повідомляємо:

Незважаючи на те чи є у правоохоронців законні підстави для затримання, чи вони відсутні, затриманій особі варто знати та вміти відстояти свої права. Це зможе зберегти від зайвих неприємностей, а також надасть змогу захистити власні права у спірних ситуаціях.

В зв’язку з цим варто пам’ятати! Особа має право:

• не свідчити проти себе чи своїх рідних;
  • у будь-який час відмовитися давати показання й відповідати на запитання;
  • мати захисника та побачення з ним «віч-на-віч» до першого допиту;
  • надавати докази, заявляти клопотання та відводи;
  • вимагати перевірки судом законності затримання;
  • особисто брати участь у судовому розгляді щодо обрання запобіжного заходу – взяття особи під варту.

Окрім цього, варто наголосити на праві затриманої особи на безоплатну правову допомогу. У разі фактичного затримання, службові особи, які його здійснили зобов’язані негайно повідомити Регіональний центрз надання безоплатної вторинної правової допомоги. Після чого Регіональний центр у визначеному законом порядку призначає адвоката, який протягом години (у виняткових випадках протягом шести годин) має прибути до затриманого для надання правової допомоги.

Також, особи що взяті під варту, мають право:

• на захист своїх прав і інтересів;
  • знайомитися з правилам тримання під вартою;
  • на щоденну прогулянку тривалістю 1 година (для вагітних жінок, жінок із дітьми, неповнолітніх — 2 години);
  • одержувати посилки, гроші та передачі;
  • купувати предмети першої необхідності та продукти харчування на суму не більше 1 мінімального розміру зарплати на місяць та без обмежень письмове приладдя, газети та книги;
  • користуватися власним одягом та взуттям, мати при собі записи стосовно кримінальної справи; користуватися переданими телевізорами, настільними іграми, книгами та газетами;
  • виконувати релігійні обряди;
  • на 8-годинний сон у нічний час, який не може бути перервано слідчими діями, крім невідкладних випадків;
  • жінки можуть мати дітей до 3-х років; молоді заарештовані (14 — 35 років) мають право на отримання соціально-психологічної допомоги;
  • звертатися зі скаргами до Європейського суду з прав людини та інших органів міжнародних організацій.

Засуджені до позбавлення волі та переведені в СІЗО тримаються відповідно до рівня безпеки колонії, де вони відбували покарання у виді позбавлення волі, за Кримінально-виконавчим кодексом України. Перелік заборонених предметів першої необхідності і продуктів харчування визначається центральним органом виконання покарань, Міністерством оборони України за погодженням з Генеральною прокуратурою.

Особи, взяті під варту, зобов'язані:

• дотримуватись порядку у місці попереднього ув'язнення;
  • дотримуватись санітарно-гігієнічних правил, мати охайний вигляд, підтримувати чистоту в камері;
  • ввічливо ставитися до адміністрації місць попереднього ув'язнення;
  • бережливо ставитися до майна.

Також, особам, які тримаються під вартою, забезпечуються умови відповідно до норм санітарії та гігієни. Норма площі в камері на одну особу становить не менше 2,5 квадратного метра, а на вагітну жінку, або жінки, що має при собі дитину — не менше 4,5 квадратного метра. Заарештованим надається харчування, спальне місце, інші речі матеріально-побутового забезпечення.

В місцях попереднього ув'язнення організовується медичне обслуговування, лікувально-профілактична та протиепідемічна робота відповідно до законодавства про охорону здоров'я.

За відповідними консультаціями з вищевказаних питань громадяни можуть звертатися до сектору Тульчинське бюро правової допомоги, що знаходиться за адресою м. Тульчин, вул. Миколи Леонтовича, 47; тел. (04335) 2-10-63; 0961756236.

Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги - 0-800-213-103, за яким кожен може отримати необхідну інформацію щодо надання правової допомоги.

Завідувач сектору Тульчинське бюро правової допомоги   Руслан Швець

Правову допомогу також можна отримати
за безкоштовним телефоном системи БПД 0 800-213-103
- у месенджері Фейсбук-сторінки:
- у публічному чаті Телеграм-каналу «Безоплатна правова допомога»  https://t.me/ualegalaidchat
- у приватному чаті системи  БПД у Телеграм http://legalaid.gov.ua/telegram.html
- у приватному чаті системи БПД у Вайбер http://legalaid.gov.ua/viber.html
- написавши на електронну пошту  Томашпільського місцевого центру tomashpil.vinnitsya@legalaid.vn.ua