Яка різниця між статусом біженця та тимчасовим захистом?

Дата: 10.03.2022 16:04

СЕКТОР ТУЛЬЧИНСЬКЕ БЮРО ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ ІНФОРМУЄ: "Яка різниця між статусом біженця та тимчасовим захистом?"

Хто може отримати статус біженця?
Згідно з Дублінською конвенцією, статус біженця надається у першій країні, кордон якої особа перетнула, тікаючи від війни. Його можуть отримати громадяни України, які залишили територію України через війну, а також особи, які легально проживали на території України, але мають громадянство інших країн. Особи без громадянства також можуть запросити статус біженця. Статус біженця надає такі гарантії: право на проживання у таборі біженців,
медичну допомогу, освіту для дітей, щомісячну грошову допомогу, доступ до ринку праці.

Але існують певні обмеження такі як:
- неможливість залишити приймаючу країну до моменту отримання статусу;
- неможливість повернутися до України після отримання статусу;
- позбавлення особистих документів (видається, посвідка на проживання);
- неможливість працевлаштуватися до моменту отримання статусу, а також у разі відмови надання такого статусу.

Хто може отримати тимчасовий захист:

04 березня 2022 р. почала діяти Директива тимчасового захисту Європейського Союзу, яка гарантує негайний захист в ЄС для осіб, які тікають від війни.
Отримати тимчасовий захист можуть:
- громадяни України, які проживали в країні, включно до 24 лютого і були вимушені її залишити через війну;
- особи, які отримали політичний притулок в Україні;
- громадяни інших країн, які легально перебували на території України;
- особи без громадянства.

Цей статус надає такі гарантії, як право на освіту, медичне страхування, право на постійне проживання терміном 1 рік з можливим продовженням до 3 років, доступ до ринку праці, соціальну допомогу та ін.
Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги - 0-800-213-103, за яким кожен може отримати необхідну інформацію щодо надання правової допомоги.

Завідувач сектору Тульчинське бюро правової допомоги Руслан Швець