Мобінг на роботі

Дата: 05.01.2023 15:24

Фото без описуСЕКТОР «ТУЛЬЧИНСЬКЕ БЮРО ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ» ІНФОРМУЄ: "Мобінг на роботі"

11 грудня 2022 року набув чинності Закон України за №2759-9 щодо протидії порушенню прав у сфері праці.
Зазначеним Законом внесені зміни в законодавство щодо: нових підстав для звільнення, нових обов'язків роботодавця, нових прав працівника і т.д.
Так, Законом передбачено, що мобінг (цькування) на роботі – це систематичні тривалі умисні дії або бездіяльність роботодавця, окремих працівників або групи працівників трудового колективу, які спрямовані на приниження честі та гідності працівника, його ділової репутації, у тому числі з метою набуття, зміни або припинення ним трудових прав та обов’язків, що проявляються у формі психологічного та/або економічного тиску,що змушує працівника недооцінювати свою професійну придатність.

Формами психологічного та економічного тиску є:
- погрози, висміювання, наклепи, поведінка загрозливого, залякуючого, принизливого характеру;
- незапрошення на зустрічі і наради, перешкоджання виконанню трудової функції, недопущення працівника на робоче місце;
- нерівність можливостей для навчання та кар’єрного росту;
- нерівна оплата за працю;
- безпідставне позбавлення працівника премій, бонусів;
- нерівний розподіл навантаження і завдань між працівниками.

Як може захистити себе працівник від мобінгу?
1. Звернутися із скаргою до посадових осіб Територіальних органів Держпраці;
2. Звернутися до суду з позовними вимогами:
- про визнання факту вчинення мобінгу та їх усунення;
- відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок таких дій та/або бездіяльності;
- витрати на лікування;
- моральної шкоди внаслідок мобінгу.

Працівникам також надали право:

- звільнитись "за 1 день", якщо роботодавець чинив мобінг (цькування) стосовно працівника або не вживав заходів щодо його припинення, що підтверджено судовим рішенням, що набрало законної сили.

При цьому, працівнику виплачується вихідна допомога в розмірі тримісячного середнього заробітку (п. 1 ст. 44 КЗпП).

Нові підстави для звільнення:
- роботодавець може звільнити працівника в односторонньому порядку, якщо ним вчинено мобінг (цькування), що встановлено судовим рішенням, що набрало законної сили (п. 12 ст. 40 КЗпП).
- роботодавець може звільнити керівника підприємства за вчинення мобінгу або за невжиття заходів щодо його припинення, встановленого судовим рішенням (п. 1-2 ст. 41 КЗпП).
Роботодавець зобов'язаний запобігати мобінгу.

Роботодавцю слід подбати про внесення змін до колективного договору щодо заходів, спрямовані на запобігання, протидію та припинення мобінгу (цькування), а також заходи щодо відновлення порушених внаслідок мобінгу (цькування) прав, як визначено ст. 13 КЗпП.

Також роботодавець зобов’язаний:
— на підприємстві здійснювати заходи щодо запобігання та протидії мобінгу (цькуванню) (ст. 141 КЗпП),
— вживати заходів для забезпечення безпеки і захисту фізичного та психічного здоров’я працівників, здійснювати профілактику ризиків та напруги на робочому місці, проводити інформаційні, навчальні та організаційні заходи щодо запобігання та протидії мобінгу (ст.158 КЗпП).

За відповідними консультаціями з вищевказаних питань громадяни можуть звертатися до сектору «Тульчинське бюро правової допомоги» відділу безоплатної правової допомоги що знаходиться за адресою м. Тульчин, вул. Миколи Леонтовича, 47; тел. (04335) 2-10-63; е- mail: tulchynske@legalaid.vn.ua

Головний юрист сектору "Тульчинське бюро правової допомоги" ОЛЬГА ДЕРЕВЯГА
Правову допомогу також можна отримати за безкоштовним телефоном системи БПД 0 800-213-103
- у месенджері Фейсбук-сторінки: https://www.facebook.com/Centre.4.Legal.Aid/