Встановлення факту батьківства після смерті батька дитини

Дата: 06.03.2023 08:37

Фото без описуСЕКТОР «ТУЛЬЧИНСЬКЕ БЮРО ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ» ІНФОРМУЄ: "Встановлення факту батьківства після смерті батька дитини"

У разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір’ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду.
Потрібно звернути увагу, що суд приймає заяву про встановлення факту батьківства, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини 1 статті 135 Сімейного кодексу України.
В цій нормі встановлено, що при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає або спільної заяви батьків, або заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім’я та по батькові батька дитини записуються з її слів.

Отже, звернення до суду задля встановлення факту батьківства після смерті батька дитини можливо за таких умов:
1. Не перебування у шлюбі матері дитини та чоловіка, факт батьківства якого необхідно встановити;
2. Здійснення запису про батька дитини відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України.

Як можна звернутися до суду?
Заява про встановлення факту батьківства може бути подана:
- матір’ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття.

Встановлення факту батьківства після смерті батька здійснюється в порядку окремого провадження.

Які документи необхідно зібрати?
1. Зібрати необхідні докази, які підтверджують факт батьківства;
2. Підготувати заяву про встановлення батьківства;
3. Подати заяву про встановлення факту батьківства до суду.

Які докази потрібно надати?
 пояснення сторін, третіх осіб, їхніх представників;
 показання свідків;

 письмові докази (довідки, акти);
 речові докази, зокрема звуко- та відеозапису;
 висновки експертів.

В якості доказів факту походження дитини від померлого батька заявники використовують всі можливі варіанти, передбачені цивільним процесуальним законодавством, зокрема, такі документи як довідки місцевих органів влади (в т.ч. з проведення поховання), довідки про склад сім'ї, фотографії, свідоцтва про хрещення дітей.

В переважній більшості основними мотивами для звернення до суду із заявою про встановлення факту батьківства є:
- оформлення спадщини після смерті батька;
- оформлення пенсії у зв'язку з втратою годувальника;
- оформлення свідоцтва про народження із записом про батька дитини, записом прізвищ дітей на прізвище біологічного батька, щоб підтвердити їх спорідненість.

При поданні до суду заяви про встановлення факту батьківства, необхідно сплатити судовий збір в розмірі, встановленому у Законі України «Про судовий збір». На сьогодні статтею 4 зазначеного Закону визначено, що фізичні особи сплачують судовий збір за заяви у справах окремого провадження в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

За відповідними консультаціями з вищевказаних питань громадяни можуть звертатися до сектору «Тульчинське бюро правової допомоги» відділу безоплатної правової допомоги що знаходиться за адресою м. Тульчин, вул. Миколи Леонтовича, 47; тел. (04335) 2-10-63; е-mail: tulchynske@legalaid.vn.ua

Завідувач сектору "Тульчинське бюро правової допомоги" РУСЛАН ШВЕЦЬ
Правову допомогу також можна отримати за безкоштовним телефоном системи БПД 0 800-213-103
- у месенджері Фейсбук-сторінки: https://www.facebook.com/Centre.4.Legal.Aid/